Otillåten lärarprotest irriterar borgarråd
Publicerat 2007-06-11 19:33
Kommunfullmäktige avbröts klockan 17.50 på måndagen av en otillåten demonstration i rådssalen.
Det är inte tillåtet att demonstrera, yttra sig eller applådera från åhörarläktaren i Stockholms stadshus rådssal. Demonstrationen inleddes då ett 20-tal personer varav hälften utrustade med plakat satte sig på bänkarna.
Fullmäktiges andre vice ordförande Hadar Cars (fp) påpekade att meningsyttringar från läktaren inte var tillåtna och krävde att plakaten skulle plockas ner. I stället invaderades läktaren av närmare 150 lärare som trots nya propåer från presidiet inte tog ner sina plakat. De gjorde tummen ner och skanderade "satsa på lärarna!".
I ett flygblad från Lärarnas Riksförbund och Lärarförbundet i Stockholm stod "Arbetsgivaren får stå med skammen för dåliga lönepåslag" och "Politiskt självmål av den borgerliga alliansen".
Vänsterpartisten Ann Mari Engel frågade från talarstolen var det stod att det inte fick komma några meningsyttringar från åhörarläktaren.
Hadar Cars påpekade att han suttit i såväl riksdagen som EU-parlamentet och att samma regler gäller där liksom i andra parlamentariska församlingar.
Efter ytterligare påstötning från presidiet lämnade demonstranterna läktaren skanderande "Politikerna sviker, lärarna sliter!".
Efter 22 minuter återupptogs debatten i rådssalen inför tomma läktare. Sånär som på en säkerhetsvakt och en polis.
Finansborgarrådet Kristina Axén Olin (m) var arg som ett bi efter demonstrationen.
- Att lärare, som ska fostra våra barn uppför sig på det här sättet och sätter sig över demokratiska spelregler, sa Axén Olin och skakade på huvudet.
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Vi kan fastighetsstädning
Städpoolen - vi utför alla former av fastighetsstädning.
-
Städbolag Uppsala
AlltiStäd Uppsala- Gör allt inom städning i Uppsalaområdet!
-
Städenergi
Städtjänster åt säväl företag som privatpersoner i Stockholm.



















