På torsdagseftermiddagen, dagen efter det dramatiska helikopterrånet, chockades personalen när en polishelikopter plötsligt landade på taket till G4S-huset. Ingen inom polisen vill dock bekräfta att helikopterlandningen verkligen skett.
- "Nu händer det igen" tänkte folk på plats. Vissa hade varit med om rånet morgonen innan och blev skraja när de hörde helikopterljud. Vi tycker att det är dåligt skött av polisen, säger Mattias Håkansson, informationsansvarig vid fackförbundet Transport, till DN.se.
Flera upprörda medlemmar som arbetar på G4S kontaktade facket efter händelsen.
- De satt i debriefing och krissamtal när de plötsligt hörde ljudet av en helikopter. Folk blev rädda och tog illa vid sig och vad vi förstår hade polisen inte förvarnat om att de tänkte komma, säger Mattias Håkansson, informationsansvarig vid fackförbundet Transport till DN.se.
När DN.se söker olika enheter inom polisen är det dock ingen som säger sig känna till att en av deras helikoptrar landade på G4S-taket i Västberga på torsdagseftermiddagen.
- Det kan jag inte svara på. Den ena helikoptern har jag själv varit ute med men inte i Västberga. Jag vet inte vilket uppdrag den andra helikoptern haft, men det är nog i så fall stockholmspolisen som kan svara på detta, säger Göran Ramström, ansvarig vid polisens helikopterbas i Myttinge.
Ingen av Stockholmspolisens informatörer vill dock kännas vid att helikoptern använts av deras styrkor.
- Jag har inte hört talas om det, säger Mats Nylén, stockholmspolisens presstalesman.
- Jag vet inte, har inte hört om något sådant, säger Ulf Göranzon, länskriminalens presstalesman.
Inte heller chefen för nationella insatsstyrkan har hört talas om helikopterlandningen på G4S-huset.
- Ingen aning, säger Bertil Olofsson, chef för nationella insatsstyrkan.
Rikskriminalens pressekreterare Carolina Ekéus säger till TT att det är svårt för polisen att informera om hur deras helikoptrar ska flyga, och vill i övrigt inte kommentera händelsen med hänvisning till att en förundersökning pågår om värderånet.