Helikopterrånet i Västberga

Polishelikoptrar får behålla bemanning

Publicerad 2009-10-05 23:57

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det blir fortsatt dygnet runt-bemanning av polisens helikoptrar i Stockholm, skriver Svenska Dagbladets nätupplaga.

Rikspolischefen Bengt Svensson säger till DN på måndagskvällen att ”helikoptrarna självklart ska ha dygnet runt-bemanning när det krävs”:

– Det har egentligen aldrig varit något annat på förslag. Detta är Sveriges huvudstad och då ska det helt klart finnas den bästa bemanning vi kan få på helikoptrarna.

Enligt tidigare uppgifter skulle ett förslag till nya övertidsregler för personalen ha gjort att det inte fanns någon bemanning på helikoptrarna mellan klockan 02 och 07. Men rikspolischefen förnekar nu att det någonsin skulle ha varit aktuellt.

De båda polishelikoptrarna står inte längre kvar på Värmdö, där de bombhotades i samband med helikopterrånet i Västberga. En placering på Berga, som föreslogs efter rånet, är inte aktuell, eftersom det skulle kräva en ny miljöprövning.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Alarmerande ökning av demens

På fem till sju år ökade andelen demenssjuka med 40 procent, visar en ny studie från Umeå universitet. Varannan svensk riskerar att drabbas.

Webb-TV

Räddades ur en lavin

Nio personer dog i snömassorna men räddningsmanskapet lyckades rädda en liten flicka som fastnat under snön. 15 hus begravdes i Kosovo.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.