Måndagens åtal mot barnläkaren på Astrid Lindgrens barnsjukhus väcker åter igen starka känslor till liv inom läkarkåren. ”Handhavandet från polisens och åklagarens sida är mycket anmärkningsvärt”, säger Eva Nilsson Bågenholm, Läkarförbundets ordförande, till DN.se.
På måndagen väckte chefsåklagare Peter Claeson åtal mot barnläkaren vid Astrid Lindgrens barnsjukhus för dråp på en liten flicka som avled i september 2008. På Läkarförbundet mottogs beskedet med bestörtning - och en viss lättnad.
– Vi hade definitivt hoppats på att det inte skulle bli ett åtal. Ändå är det skönt att till slut få ett besked. Väntan har varit mycket svår för samtliga berörda. Det är en mycket rutinerad läkare som nu står åtalad, för kollegerna är det en oerhört tuff tid nu, säger Eva Nilsson Bågenholm.
Hon menar att rättsväsendet försatt så väl anställda som patienter vid Astrid Lindgrens barnsjukhus i en väldigt pressad situation. Den 6 oktober offentliggjordes Socialstyrelsens rapport om fallet med den misstänkta barnläkaren. Utredningen fastslog att inga fel hade begåtts i vården av flickan som avled. Läkarförbundet riktar nu skarp kritik mot att den rättsliga processen mot barnläkaren blivit så utdragen.
– Om rättsväsendet istället hade valt att samarbeta med Socialstyrelsen när det gäller barnläkaren hade man kunnat sköta detta på ett så mycket bättre sätt för alla inblandade parter, säger Nilsson Bågenholm och fortsätter:
– Man borde ha inväntat rapporten innan man fattade beslut om att häkta läkaren. Om rapporten hade fått komma först så hade man kunnat se detta för vad det är, en isolerad händelse som inte har med vården i stort att göra. Nu har detta pågått och diskuterats i över ett år, det har skapat mycket oro i onödan.
Samtidigt som läkarna på Astrid Lindgrens barnsjukhus väntat på svar om åtalet har Landstinget fattat beslut om en omfattande granskning av sjukhuset efter att det under de senaste månaderna har framkommit flera rapporter om brister.
– Det är en mycket pressad situation för de anställda. De är väldigt undrande och väntar på svar i de här två skilda processerna. Samtidigt tror jag att man fick ett lugnande besked av Socialstyrelsens rapport som fastslog att palliativ vård i Sverige på det stora hela sköts på rätt sätt, säger Eva Nilsson Bågenholm.
Jan Wernerman, ordförande i Svensk förening för anestesi och intensivvård, menar att varken patienter eller läkare behöver vara oroliga över att åtalet ska påverka rutinerna för vården i livets slutskede.
- Initialt blev många kollegor väldigt upprörda och undrade om de kunde bli hämtade av polisen för att de gör sitt jobb. Men de fakta som kommit på bordet visar ju att misstanken om brott inte gäller något som finns i den egentliga vården. Det här är en extraordinär händelse, säger han och fortsätter:
- Det finns ingenting i det här åtalet som pekar på att man ifrågasätter våra rutiner. De riktlinjer vi har gäller, säger Jan Wernerman.