Kronprinsessan Victoria och prins Daniel

Prinsessbröllopet lyfter hotellen

Uppdaterad 2010-02-07 14:07. Publicerad 2010-02-07 14:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det lär bli knökfullt på hotellen i Stockholm runt midsommar när kronprinsessan Victoria gifter sig. För hotellen, som fördubblat sina rumspriser, blir det en lönsam affär.

Så fort bröllopsdatumet var spikat förra våren var hotellen snabba med att höja priserna.

- Det handlade i de flesta fall om fördubbling och i något enstaka fall vill man höja priset ännu mer, säger Johan Sturzenbecker, vd på bussresearrangören Res Zander i Kalmar.

- Det finns ett mycket stort intresse från Tyskland och Danmark för bröllopet så sammantaget tror jag att bröllopet blir en mycket stor sak.

Hotellkedjan First Hotels bekräftar att rumspriserna höjts rejält.

- Det är som alltid efterfrågan som styr priserna, säger Helena Jansson, hotellchef på First Hotels Amaranten.

- Vi börjar bli fullbokade.

Om drygt fyra månader bryter den rojalistiska yran ut. Men på Grand Hotell finns det rum kvar.

- Många har nog ännu inte bestämt sig. Men samtliga rum ut mot Slottet är bokade, säger hotellets vd Tuomas Liewendahl.

Hela rese- och turistnäringen kommer att tjäna bra med pengar på bröllopet.

- Det handlar om en mycket positiv händelse. Blickarna riktas mot Sverige och det gäller nog främst från de övriga europeiska monarkierna, säger Thomas Brühl, vd på Visit Sweden.

Organisationen som ägs till hälften av staten har till uppgift att marknadsföra Sverige utomlands.

- Det kommer att bli mycket bra intäkter till hela besöksnäringen.

En uppskattning som Svensk Handel gjort visar att försäljningen av bröllopsrelaterade produkter under veckorna runt bröllopet kan komma att uppgå till cirka 2,5 miljarder kronor. Och hotellen och researrangörer står för en stor del av den kakan.

Bland bussföretagen som arrangerar resor till Stockholm med övernattningar i samband med bröllopet har intresset hittills varit rätt svalt.

Ramkvillabuss i Ramkvilla erbjuder resor till Stockholm med två hotellnätter. Bolaget har bokat rum på två hotell i Stockholm och planerar köra ett hundratal bröllopssugna till huvudstaden.

- Men ännu har vi inte märkt något större intresse. Vi har ett fåtal bokningar, säger Anna Stålhand, resesäljare på Ramkvillabuss.

- Men vi hoppas att det blir bättre lite längre fram i vår.

Sven Carlsson Trafik i Gnosjö har bokat upp rum för 200 personer. Bolaget planerar att sälja bussresor med två eller tre övernattningar i Stockholm.

- Vi har hyggligt med bokningar. Men jag tror att det kommer lossna ordentligt så fort solen tittar fram, säger Sara Carlsson på bussbolaget.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: AP Två män jagas efter bombattackerna i Thailand.

”Iran ligger bakom terrorattackerna”

Israel anklagar Iran för terrordåden i Bangkok. Enligt uppgifter till Sky News skulle bombattackerna ha utförts nära två israeliska byggnader.

UD till svenskar i området: Håll er uppdaterade om läget.

Foto: Scanpix

Dataläcka avslöjade var bilar parkerats

300.000 personer kan ha drabbats. En läcka i Easyparks datasystem har gjort det möjligt för vem som helst att se var en bil stått parkerad.

Foto: Jon Super / AP

”Hoppas han inte får spela”

Tevez har landat. Redo för spel i City-tröjan. Men några av klubbens gamla trotjänare tycker att han är ett hot mot lagmoralen.

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Bor granne med skolan. En 28-årig man, som nu befinner sig utomlands, häktades i dag misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Beslut om Odells framtid skjuts upp

”Diskussionen har inletts.” Kristdemokraternas riksdagsgrupp sköt på tisdagens upp beslutet om Mats Odells framtid som gruppledare.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.