Aktieutdelningen från de privata vårdcentralerna har pågått i flera år och beloppen som plockats ut har successivt ökat. Mellan 2004 och 2005 mer än dubblerades uttaget ur de skattefinansierade bolagen, från 14 till 34 miljoner kronor.
I de 36 mindre bolag som står bakom vårdcentraler i Stockholm har vinsterna ökat år för år. Bara det senaste året från 48 miljoner kronor till 63 miljoner. För Per-Olof Ehrs och hans kompanjon Martin Frykholm ökade aktieutdelningen från 950.000 kronor 2004 till nära 2,8 miljoner 2005 vardera.
Det finns fler som tjänat på de växande vinsterna. Stureplans husläkarmottagning var det företag som delade ut mest pengar förra året, 4,2 miljoner kronor.
Tyresöhälsans ende aktieägare, läkaren Rolf Jacobsson, tillhör topp-fem av dem som fått mest pengar. Han har först fört pengar från vårdcentralen till ett annat bolag för att sedan därifrån ta ut 2,7 miljoner förra året.
– Företaget har också företagshälsovård så det är inte bara kopplat till vårdcentralen. Men jag tycker att uttaget är okej eftersom jag driver verksamheten lönsamt och har ökat antalet anställda. Vi jobbar flitigt, säger han.
Utdelning är inte enda belöningen för ledningarna för de lönsamma vårdmottagningarna. Skattepengar används också till höga löner, 21 av de 36 bolagen har ersättningar på över en miljon kronor till vd och styrelse.
Anders Nilsson, vd på Täby Centrum Doktorn, fick liksom övriga aktieägare 600.000 kronor i utdelning förra året. Anders Nilsson har dessutom en lön som är något högre än vad en verksamhetschef på en landstingsdriven vårdcentral tjänar, runt en miljon kronor. Sammanlagt fick vd och styrelse fem miljoner förra året.
Hur har ni tänkt om att ni har lön och samtidigt plockar ut skattepengar ur bolaget?
– Vi har inte tänkt någonting alls. Vi sålde några periodiseringsfonder och då blev det pengar över. Om man gör vinst kan man ju ta ut den, säger Anders Nilsson.
Det resonemanget håller biträdande sjukvårdslandstingsrådet Lars Joakim Lundquist (m) med om.
– Läkarna på de här vårdcentralerna är uppenbarligen duktiga eftersom de får överskott. Egentligen tycker jag inte det är några jättesiffror, och vi kan inte förbjuda dem från att ta ut pengarna i vinst, säger han.
Ingela Nylund Watz (s) var landstingsråd under perioden som DN granskat.
– Jag tycker det låter mycket att en läkare kan få 2,8 miljoner i aktieutdelning. Jag tycker inte sjukvård ska styras av vinstintressen. Patientens behov ska gå först, säger hon.
Oppositionslandstingsrådet Birgitta Sevefjord (v) går ännu längre i sin kritik.
– Det är graverande att skattepengar avsedda för vård går ned i privata fickor. För de 63 vinstmiljonerna som bolagen redovisat hade vi kunnat göra stora förbättringar inom barn- och ungdomspsykiatrin och ätstörningsvården, säger hon.