Efter att den mordåtalade 16-årige pojken på torsdagsförmiddagen lämnat sin egen spontana berättelse om kvällen då 15-åriga Therese Johansson Rojo kvävdes till döds i en skogsdunge i Stureby var det åklagarens tur att ställa sina frågor.
– När pojken lämnat sina uppgifter om de här händelserna så böjde han sig framåt över bordet, och vi förstod att det hade hänt något med honom. Vi beslöt att avbryta förhandlingen och tillkalla ambulans, säger rådman Paul Arnell, rättens ordförande, till DN.se.
Med anledning av det som hände under torsdagen tycker Paul Arnell att man fattade rätt beslut att hålla rättegången stängd. Förhoppningen är nu att rättegången kan fullföljas som planerat, under förutsättning att pojkens tillstånd förbättrats.
– De här unga personerna befinner sig i en väldigt utsatt situation. Att framträda i en miljö de inte alls är vana vid, att berätta offentligt om sådana här hemska saker som de har upplevt och samtidigt stå emot massmedias tryck är oerhört påfrestande, fortsätter Arnell.
Hur gör rätten för att ge dem det stöd de behöver?
- Det är inte lätt. Det gäller att förklara för dem hur rättegången går till, varför de måste lämna sina berättelser en gång till och ge dem den tid som behövs. Man måste undvika all formalitet, söka ögonkontakt och få dem att förstå att det inte är den tilltalade själv vi tar avstånd ifrån utan det är gärningen som åklagaren påstår.
Kammaråklagare Jakob Holmberg säger att pojken på torsdagen gav en spontan berättelse av det som hände den 7 juni. Men några frågetecken kring händelseförloppet kvarstår.
– Jag har pratat med pojkens advokat Claes Borgström om ungefär vilken del mina kvarstående frågor gäller så de kan förbereda sig inför tisdagens förhör. Det är vissa delar av det hela som pojken tycker är jobbiga att berätta om, säger Holmberg till DN.se.
Hur påverkar pojkens sammanbrott i dag dig i din roll som åklagare?
– Man får alltid anpassa sig efter situationen för att skapa en bra kontakt med förhörspersonen. I det här fallet var jag förberedd på att det kunde bli så här. Inför tisdagen får jag tänka på att ta det lugnt och fint så det går att genomföra förhöret på ett bra sätt. Mot mer robusta personer kan man vara tuffare.
Ställer de tilltalades låga ålder speciella krav på dig som åklagare?
– Unga personer ser ibland förhöret som ett läxförhör. Man måste få dem att förstå att det inte handlar om att vara till lags, utan att de ska berätta sin uppfattning och sina egna minnesbilder.
Om någon av de tilltalade inte mäktar med att genomföra rättegången kan åklagaren hamna i ett läge där han måste skapa sin bevisgrund utifrån det som sagts i förhör under förundersökningen. Det är alltså inte säkert att det räcker för en fällande dom.
– Åklagarens synpunkter är bättre än ingenting alls. Men det gäller att ha klart för sig att beviskravet är väldigt högt. Det måste vara ställt utom allt tvivel att den tilltalade är skyldig till det som påstås, och det kanske man inte uppnår i en sådan situation, säger Paul Arnell.
– Ifall den situationen uppstår blir det naturligtvis problematiskt. Men enligt regelverket kan man ta en längre paus i rättegången för att ge de berörda tid att återhämta sig. Vi får avvakta till tisdag och se vad som händer, kommenterar åklagare Jakob Holmberg.