Bygget av den nya nationalarenan för fotboll i Solna har fått råttorna i området att fly fältet. Nu söker förvirrade råttor nya boplatser.
På kommunen uppger man att problemen började när bygget sattes igång förra året.
Boende i området säger till tidningen Metro att situationen är hemsk. De vittnar om hur de ser råttor lite varstans och att stora döda råttor hittas på gatorna i närheten av arenabygget. I folkmun kallas de "Swedbankråttor" eftersom arenan kommer att heta Swedbank Arena.
Svea Miljö och Hygien har sedan årsskiftet ansvar för skadedjursbekämpningen i Solna kommun. Bengt Ahlberg på företaget säger att han nu ändå tycker att de har läget under kontroll.
– Det är naturligt att råttor blir störda när man sätter i gång ett bygge. Då söker de mat och boplatser på annat håll. Det vi gör nu är att vi bekämpar kontinuerligt. Vi sätter bland annat ut betesstationer, säger han.