Renhållningsföretaget Resta försatt i konkurs

Uppdaterad 2010-09-10 19:50. Publicerad 2010-09-10 10:45

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sophämtarna Resta AB försattes på torsdagen i konkurs vid Stockholms tingsrätt. Företaget har haft avtal för sophämtning i stora delar av Stockholm, samt i flera skånska städer, och har cirka 160 anställda.

Restas konkurs är ett direkt resultat av att Trafikkontoret i Stockholm hävt sitt avtal med företaget. Enligt Trafikkontoret har Resta inte skött sophämtningen som de ska sedan de tog över verksamheten i våras.

Under de senaste månaderna har ett flertal samtal förts mellan de båda parterna, men ingen överenskommelse har kunnat nås.

– Dialogen har pågått hela sommaren. Men Resta har inte kunnat visa att de följer avtalet, sa miljö- och trafikborgarrådet Ulla Hamilton (M), till DN.se i slutet av augusti.

Jesper de Ruvo, som avgick som vd för Resta under torsdagen, är av en helt annan uppfattning.

– Trafikkontoret är helt nippriga. Det här är det mest parodiska jag har varit med om, sophämtningen har visst fungerat, säger han till DN.se.

De närmaste dagarna kommer konkursförvaltare Odd Swarting att sköta en successiv avveckling av Restas verksamhet.

– Målet är att det ska vara klart inom en vecka. Det måste gå väldigt fort så att sophämtningen fungerar för kommunens invånare, säger Swarting.

I Stockholm har Resta haft avtal för sophämtningen på Norrmalm, Kungsholmen och Östermalm, samt i söder- och västerort. Företaget har också skött sophämtningen i Solna, Nacka, Ekerö och Värmdö kommun.

Enligt Jim Lassinantti, facklig ombudsman på Resta, kom konkursbeskedet inte som någon överraskning för de anställda. Företaget har haft dålig likviditet och har inte kunnat betala sina bensinräkningar, berättar han.

– Resta har aldrig varit någon bra arbetsgivare. Personalpolitiken har varit urusel. Det har varit strul med löner som inte har betalats och löner som har blivit fel, säger Jim Lassinantti.

Resta har cirka 80 personer anställda inom Stockholmsregionen. Knappt 40 av dessa berörs av avtalet som Stockholms stad har valt att häva. Enligt Lassinantti kommer dessa förmodligen att gå till den entreprenör som tar över Restas verksamhet vid nästa direktupphandling. Hur framtiden ser ut för den resterande halvan är dock mer osäkert.

I slutet av augusti sa Ulla Hamilton att Stockholms stad redan hade gjort klart med ett nytt renhållningsföretag som stod redo att ta över Restas verksamhet. I väntan på att det nya företaget ska presenteras fortsätter Restas anställda att gå till jobbet precis som vanligt. Nu betalas deras löner av konkursförvaltningen.

Läs mer: Stockholms stad avslutar samarbete med renhållningsföretag

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan