Trafiken i Stockholm

Resegarantin kostar mer än sju miljoner för SL

Uppdaterad 2010-02-08 12:11. Publicerad 2010-02-08 11:26

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Antalet klagomål på kollektivtrafiken har ökat och förra året tvingades SL betala ut mer än sju miljoner kronor i ersättning till resenärer som drabbats av förseningar.

- Det är mycket pengar, men det är viktigt att vi har en fungerande resegaranti i de fall då trafiksituationen är besvärlig, säger Maria Adolfsson, pressansvarig på SL, till DN.se.

Förra året inkom drygt 27.000 ärenden som rörde resegarantin till SL. Totalt har SL betalt ut 7,8 miljoner kronor i ersättning till Stockholms kollektivtrafikresenärer.

- Men då saknas en del ärenden, eftersom resenärerna fortfarande kan skicka in kvitton för november och december. Men de kommer att redovisas senare, säger Maria Adolfsson.

Den som drabbas av förseningar har tre månader på sig att begära ut ersättning av SL. Resegarantin utgår till alla resenärer som riskerar att bli mer än 20 minuter försenade.

DN.se har tidigare rapporterat om att antalet klagomål på förseningar inom kollektivtrafiken ökat med femtio procent sedan kylan drog in över Stockholm. Under december-januari inkom totalt 9.091 klagomål till SL. Det är en ökning med nästan 3.000 klagomål jämfört med perioden september-oktober förra året. Även jämfört med förra vintern har antalet klagomål ökat något.

Betyder det här att kostnaderna för resegarantin kommer att öka i år?

- Det är alldeles för tidigt att säga. Det beror på hur det går under resten av året. De senaste veckornas problem har framför allt drabbat våra pendeltågsresenärer. Tunnelbanan och bussarna har rullat på och det påverkar så klart också, säger Maria Adolfsson.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 96 20 tweets 76 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 149 13 tweets 136 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 463 38 tweets 425 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda.

Foto: AP

Årets Guldpalm gick till filmen ”Amour”

Den österrikiske regissören Michael Haneke vann det prestigefyllda priset Guldpalmen i Cannes för sin film ”Amour”. Hanekes andra Guldpalm.

Slaganfall och scouter. De stred om priset.

Foto: Alessandro Garofalo / Reuters

Kanadensare vann i Italien

Giro d'Italia. Ryder Hesjedal gick förbi spanjoren Joaquim Rodriguez i den allra sista tempoetappen inne i Milano. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Massakern får FN att mötas

Säkerhetsrådet sammanträder i kväll. De brutala bilderna på över 30 dödade barn i syriska Hula får väst- och arabvärlden att rasa. 19 5 tweets 14 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan