Slussens framtid

Resenärerna ser fram emot Nya Slussen

Publicerad 2011-11-29 09:36

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Beslutet om en ny detaljplan för Slussen sköts på måndagskvällen upp av kommunfullmäktige. Cyklister, bilister och SL-resenärer tror att Nya Slussen blir bättre än den gamla. De som bor i närheten av Slussen är mer skeptiska. Det visar en attitydundersökning som projekt Slussen gjort.

Snart kommer det avgörande beslutet om Slussen. Den 12 december ska det klubbas i kommunfullmäktige. Den borgerliga alliansen som före sommaren hade stöd av hela oppositionen för förändringen har sakta men säkert övergivits. Vänsterpartiet och Socialdemokraterna har bestämt sig för att säga nej och Miljöpartiet kan också hamna på nejsidan.

De borgerliga ser ut bli ensamma om beslutet men kan hämta stöd i en attitydundersökning som projekt Slussen genomfört nu i november.

Sammanlagt 989 personer har svarat på en rad frågor om Slussen och projektet har avsiktligt valt närboende som en grupp och cyklister, bilister och SL-resenärer som då och då passerar Slussen som andra grupper.

Undersökningen visar att invånarna har förväntningar på att i princip allt ska bli bättre i Nya Slussen än i den gamla. Den enda tveksamheten gäller stadsbilden där det inte är så stor skillnad mellan dem som tror det blir bättre och dem som tror det blir sämre. Tryggheten och säkerheten är det som de flesta tror kommer att bli bättre, tätt följt av Slussen som en plats att vistas på.

Alla grupper utom de närboende är betydligt mer positiva än negativa till nya Slussen. Mest oroliga är de närboende för hur det blir med stadsbilden och påfallande många – en tredjedel – tror att Nya Slussen blir sämre för barnvagnar och rullstolar än den gamla, fast det i praktiken är omöjligt.

– Det här bekräftar vår uppfattning att ganska många är positiva. Men det var ändå en överraskning med tanke på hur det ser ut i debatten just nu, säger Andreas Burghauser, projektchef för nya Slussen.

De borgerliga gruppledarna i stadsbyggnadsnämnden känner sig styrkta av opinionsmätningen. De känner inga betänkligheter inför att klubba igenom detaljplanen för Nya Slussen även om en samlad opposition skulle rösta nej.

– Senaste tiden har varit ganska jobbig. Men det handlar mest om ren och skär partitaktik och det är hög tid att Socialdemokraterna slutar strula, anser Björn Ljung (FP).

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix Drottninggatan.

Hoppsan, blir vi så många?

Prognoserna stämde inte. Stockholm växer mer än väntat. År 2050 kan vi vara 3,2 miljoner, nästan 400.000 fler än beräknat.

Grafik: Stefan Rothmaier

Här går man – men det är på egen risk

Fler fotgängare skadas i stadstrafiken. Ny statistik visar att Stockholms övervakade övergångsställen är lika farliga som de obevakade.

Går du mot rött?

Foto: Hampus Lundgren

Reinfeldt opererad – har nu sjukskrivits

Borta från jobbet i två veckor. Under Reinfeldt bortavaro tar biträdande hälso- och sjukvårds- landstingsråd Lars Joakim Lundqvist (M) över.

Foto: Scanpix

Rasrisk större efter domen

Farliga istappar i Stockholm. Plåtslagarna har slutat bevaka taken för att inte riskera att fällas för vållande till annans död.

Foto: Hasse Holmberg / Scanpix

Pendelbåtar mot Slussenkaos

När Slussen byggs om. Landstingspolitikerna vill utreda båttrafik från Slussen och förlänga försöket med pendeltrafiken på ”Sjövägen”.

Ombyggnad av Slussen. Det här återstår före byggstart.

Efter kritik. Närmare gångväg till bussarna i Slussen.

Ombyggnad dröjer. Byggstart av Nya Slussen tidigast 2014.

Slussenbeslutet. Hundratals stockholmare har överklagat.

Mer från förstasidan

Webb-TV

”Inte viktigt att ta ut fastighetsskatt”

Flera nya ansikten i Löfvens lag. Magdalena Andersson, nu överdirektör på Skatteverket, blir ny ekonomiskpolitisk talesperson.

DN:s Maria Crofts om laget: ”Löfven kopierar Reinfeldt”.

Foto: Petr David Josek) / AP

Magproblem för Northug

Inför Vasaloppet. Norrmannen avbröt ett träningsläger i Italien och flög hem efter några dagars problem. Han ska läkarundersökas.

Foto: Alamy

Fick vänta ett år på cancerbehandling

Kvinna fick besked om bröstcancer. Sedan tog det ett år till att hon remitterades vidare. Onödigt lidande, konstaterar Socialstyrelsen.

Foto: Cpl Joe Blogs / MOD/AFP 13 misstänkta pirater tillfångatas utanför Somalias kust i januari.

Nu ska piraterna stoppas

Toppmöte om Somalia. Piratverksamheten utanför Afrikas horn är ett av problemen som diskuterades av världens ledare.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.