Rökförgiftade vid tunnelfest

Uppdaterad 2010-04-04 08:19. Publicerad 2010-04-04 05:51

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Tre personer förlorade medvetandet och flera andra personer började må dåligt under en ravefest i en tunnel natten till påskdagen.

Festen pågick i en gammal järnvägstunnel i stadsdelen Årstadal i södra Stockholm och någon hade ordnat med el genom att köra i gång ett dieselaggregat.

Men dieselavgaserna vädrades inte ut utan röken blev allt tätare i tunneln där cirka 160 personer i 20-årsåldern höll till.

När ungdomarna svimmade av koloxid från dieselröken larmades ambulanser till tunneln vid ettiden på natten. Sjukvårdskunnig personal tog på plats hand om dem och några andra som mådde illa av röken. Då kvicknade de till och behövde aldrig föras till sjukhus.

Festen kan dock få rättsligt efterspel. En man misstänks nu för olaga intrång och framkallande av fara för annan, på grund av idén med dieselaggregatet.

- Det var inte så genomtänkt. När det är en lokal som inte har någon ventilation så hade det nog kunnat gå illa, konstaterar Ulrika Lönngren, stationsbefäl vid Söderortspolisen.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Mer från förstasidan

Foto: Stringer/Reuters Mänskliga rester från massgraven i Veracruz.

Mexikos taktik mot knark döms ut helt

”Ett fullständigt misslyckande”. Fler än 50.000 dödsoffer har nu krävts sedan president Felipe Calderon inledde sin militäroffensiv mot maffian.

Två brottssyndikat strider om makten. Drygt 20 miljarder om året.

Foto: Scanpix

”Foppa” redo för ny karriär i affärslivet

Har pluggat ekonomi på Handels. Peter Forsberg har bytt hockeyn mot ekonomistudier och är nu redo att ge sig in i affärslivet. Men glöm Foppa-tofflorna.

Foto: Scanpix

Räkna ut din skatt med räknesnurran

Så håller du koll på skatten. Snart kommer du att enkelt kunna räkna ut din preliminära skatt för 2012 - genom en ”räknesnurra” på Skatteverkets hemsida.

Foto: Emiliano Rodriguez / Alamy Drömmarna är viktiga för att hjärnan ska fungera.

Drömmarna ”lurar” oss att sova

Människor drömmer inte för att vi sover – utan vi sover för att vi drömmer. Det menar neuropsykologen Mark Solms. Hjärnan tror att vi är sysselsatta.

Sömnen återställer hjärnan och minnet. Får lättare att lära oss saker.

Foto: Scanpix

”Partiledareffekt” – blocken jämnas ut

”Viktigt med ett rent bord”. Partiledarbytet har gett skjuts i opinionen åt både Socialdemokraterna och Vänsterpartiet.

Uppgörelse om kärnkraft. S vill förhandla.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.