Valet i Stockholm 2010

S: Bättre skola och fler jobb i Stockholms förorter

Uppdaterad 2010-03-02 11:50. Publicerad 2010-03-02 08:54

Foto: Anna-Lena Mattsson och Jonas Eriksson Rinkeby är ett av de ytterstadsområden som oppositionsborgarrådet Carin Jämtin (S) vill satsa mer på.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Socialdemokraterna lovar riktade satsningar på skolan och jobben för att lyfta Stockholms utsatta förorter. Däremot har partiet i princip gett upp möjligheten att öka mångfalden i stadens mer välbärgade områden.

I dag har nästan var tredje elev som lämnar Stockholms gymnasieskolor ofullständiga betyg. Det övergripande målet för Socialdemokraterna är att halvera den siffran under nästa mandatperiod.

- Det här är ett mycket ambitiöst mål och en förutsättning för att få in fler unga på arbetsmarknaden, säger Carin Jämtin, Socialdemokraternas gruppledare i Stadshuset, till DN.se.

För att nå målet vill Socialdemokraterna höja det socioekonomiska tillägget, vilket bland annat utgår till elever med utländsk bakgrund. Dessutom vill man upprätta nya så kallade kvalitetsavtal med skolor med låga resultat.

Avtalen ska ge skolorna möjlighet att ansöka om extra stöd ur en kommunal pott. Pengarna – totalt 25 miljoner kronor – ska till exempel kunna användas för att anställa en extra speciallärare i svenska. Det viktiga, betonar Carin Jämtin, är att insatserna leder till bättre resultat.

- Skolor som visar att de vill jobba med de här problemen måste få bättre stöd. En bra skola är helt avgörande för att bryta segregationen, säger hon.

När det gäller jobben utlovar Socialdemokraterna riktade satsningar i Järvafältets miljonprogramsområden, i Hässelby-Vällingby, Skärholmen samt i Rågsved. I flera av dessa områden är arbetslösheten nästan tre gånger så hög som i Stockholms innerstad.

En av åtgärderna är att erbjuda så kallade mikrolån till småföretagare. Många nyanlända entreprenörer har svårt att få vanliga banklån och Socialdemokraterna vill att kommunen ska gå i borgen för lån upp till 100.000 kronor.

- Det finns många kreativa och duktiga människor som vill driva en egen verksamhet. Genom mikrolånen skulle vi kunna skapa tusentals nya jobb, säger Carin Jämtin.

Ytterligare en åtgärd är att se över reglerna för den kommunala upphandlingen. Stockholms stad upphandlar varor och tjänster för 11 miljarder kronor varje år. Det handlar bland annat om byggprojekt, städ- och renhållningstjänster, bevakningsverksamhet, anläggningsarbeten och vård- och omsorgstjänster. Socialdemokraterna vill använda upphandlingarna som ett verktyg för att skapa fler jobb lokalt, där arbetet utförs.

- När man till exempel bygger en ny skola så finns det oftast bra företagare i området. Då kan man göra om upphandlingsreglerna så att man gynnar de lokala verksamheterna. Detsamma gäller för löpande arbeten som till exempel städning och matlagning, säger Carin Jämtin.

Bostadspolitiken får en mer undanskymd roll när det gäller att bryta segregationen. Socialdemokraterna har i princip gett upp möjligheten att öka mångfalden i Stockholms mer välbärgade områden.

- Även om vi bygger nya hyresrätter och klarar av att hålla hyrorna nere så är det en försvinnande liten andel av bostäderna i innerstan som kommer att vara överkomliga för människor med lägre inkomster. Även i dyrare områden utanför stan kommer det att vara svårt att få tillräckligt många billiga boenden för att blanda upp dem. Det är väldigt trist, men jag tror att det är så, säger Carin Jämtin.

Insatserna kommer därför att riktas mot de enskilda förorterna. Socialdemokraterna har tidigare utlovat satsningar på renoveringar och energieffektiviseringar, inte minst i miljonprogramområdena. Carin Jämtin understryker också behovet ökad trygghet, till exempel genom fler upplysta gator och fler tvättstugor i gatunivå.

- Men vi kommer aldrig att kunna bygga bort de socioekonomiska klyftorna i Stockholm genom att bara reparera husen. Det är nog ett av de misstag vi har gjort tidigare, säger hon.

Bland de övriga förslagen märks bland annat inrättandet av ett nytt forskningsråd, som ska granska stadens verksamhet ur ett integrationsperspektiv. Socialdemokraterna lovar även en kraftig utbyggnad av Komvux. Dessutom vill partiet utveckla ett system med så kallade affärsänglar, som syftar till stötta det lokala näringslivet. Till detta kommer insatser på nationell nivå, med en omläggning av arbetsmarknads- och skattepolitiken.

Socialdemokraterna är först ut i DN.se:s granskning av integrationspolitiken i Stockholm. På torsdag är det Moderaternas tur att ge besked om hur segregationen kan brytas. Förra veckan rapporterade DN.se om hur klyftorna ökat i Stockholm de senaste åren och hur murarna växer kring innerstaden.

Läs mer: Segregationen klyver Stockholm

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Webb-TV

David Lindgren och Ulrik Munther i final

David Lindgren och Ulrik Munther blev vinnarna i Melodifestivalens andra deltävling. Båda nu klara för final i Globen. DN.se:s direktrapportering.

Hanna Fahl festivalbloggar. Direkt från vimlet och minglet i Göteborg.

Foto: AP

När McDonalds bet sig rejält i svansen

Indragen reklam. McDonalds försökte tona ned farorna med friterad kyckling. Det gick inte så bra. Man fick rejält med skäll.

Foto: TG5 / AP

Video: Kaptenen oberörd när ”Costa Concordia” gick på grund

En videoinspelning inifrån bryggan i det olycksdrabbade italienska fartyget ”Costa Concordia” har nu offentliggjorts. Se webb-tv.

Sportlov med hög lavinfara

Ny form av prognoser. Den första sportlovsveckan inleds med betydande lavinfara i en stor del av fjällen. Störst är risken i Vindelfjällen och Tärnafjällen.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.