Socialdemokraterna får inte med sig den övriga oppositionen på kravet att göra om Slussenförslaget från början. Finansborgarrådet Sten Nordin står fast vid att nya Slussen ska klubbas igenom före jul.
– Nya Slussen kan vara vår politiska generations största misstag, säger oppositionsborgarrådet Tomas Rudin (S).
Socialdemokraterna i Stockholm vill att Slussenförslaget ska arbetas om. Framför allt av tre skäl: att bevara de fria siktlinjerna, att ta med t-bana till Nacka i trafiklösningen och att minska biltrafiken till Gamla stan.
– För mycket trafik leds rakt in i den sköraste av Stockholms miljöer. Dessutom är det en miljardrullning och ekonomiskt oansvarigt att skapa en omodern lösning som möter så mycket motstånd. säger Rudin.
Han räknar med att det tar tre extra år att arbeta om förslaget. Exakt hur trafiklösningen ska se ut vet Socialdemokraterna inte i dag.
– Om vi bygger Österleden behövs inte en motorväg genom kulturarvet, säger Tomas Rudin.
Att öka Mälarens avtappningskapacitet – något som SMHI bedömer måste göras omgående – tror Socialdemokraterna kan göras under tiden som förslaget arbetas om.
Något som Sten Nordin menar är orealistiskt.
– Jag är jätteförvånad och besviken. Det är viktigt med en bred politisk uppgörelse om Slussen och vi är fortfarande öppna för samtal. Men om S vill skjuta på projektet i tre år finns det inget mer att prata om.
Socialdemokraterna får inget stöd hos Vänstern och Miljöpartiet för en total omarbetning, även om inget av partierna är nöjda med det nuvarande förslaget.
– Vi vill komma till skott med ombyggnaden, med utgångspunkt i det förslag som finns, säger MP:s gruppledare Emilia Hagberg.
– Vi har ett möte om Slussen först om 14 dagar. Men att ta om allt en gång till, nej, det tror jag inte, säger Maria Hannäs, V:s ledamot i stadsbyggnadsnämnden.