Socialdemokraterna i Stockholm kör över Vänsterpartiet och Miljöpartiet och lovar att bygga Förbifart Stockholm. Det säger Carin Jämtin, Socialdemokraternas oppositionsborgarråd i Stockholm, till DN.se.
– På samma sätt som Moderaterna har kört över Centern och Kristdemokraterna i den här frågan så tycker vi att stockholmarnas majoritetsuppfattning ska få råda och då kommer vägen att byggas, säger Carin Jämtin.
Så om Socialdemokraterna och de fyra borgerliga partierna får fler röster än Miljöpartiet och Vänsterpartiet kommer Förbifart Stockholm att byggas?
– Ja, säger Carin Jämtin.
Och det här är ett löfte från din sida?
– Ja, det är det.
Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet är starkt kritiska till Förbifart Stockholm och går till val på att stoppa motorvägsbygget. Men enligt Carin Jämtin finns det inget annat alternativ.
– Vi kan inte se hur man kan lösa trängseln varken i bil- eller kollektivtrafiken om vi inte bygger Förbifart Stockholm, säger hon och fortsätter:
– Sedan vill vi inte ha in fler bilar på Klarastrandsleden och vi vet ju också att Essingeleden inte klarar trycket.
Carin Jämtin anser dock att de borgerliga partierna i Stadshuset fokuserar för mycket på biltrafiken och lovar en snabb utbyggnad av kollektivtrafiken.
– Förbifarten kan stärkas med kollektivtrafik, spår eller bussar. Får vi makten kommer vi att föra in den frågan i planringsprocessen. Det skulle vara fantastiskt att kunna åka kollektivt från Skärholmen till Grimsta på en kvart, säger Carin Jämtin.
På måndagen gav regeringen besked på DN Debatt att alliansen kommer att bygga Förbifart Stockholm om de borgerliga vinner valet i höst.
DN.se har även sökt Lena Hallengren (S), ordförande i riksdagens trafikutskott, som är bortrest och inte kan ge någon kommentar.