Valet 2010

Så ska S ta revansch i Stockholm

Uppdaterad 2010-01-18 15:09. Publicerad 2010-01-18 10:59

Foto: Fredrik Sandberg/Scanpix Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan och Carin Jämtin presenterade på måndagen en rekordtidig start för valkampanjen i Stockholm.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Efter en rad svaga opinionsmätningar i Stockholm drog Socialdemokraterna på måndagsförmiddagen igång en rekordtidig valkampanj. Med fokus på skolan, jobben och ungas uppväxtvillkor ska S vinna tillbaka stockholmarnas förtroende.

– Det är ingen statshemlighet att vi står inför en större utmaning här i Stockholm än i övriga landet, sade Socialdemokraternas partisekreterare Ibrahim Baylan i partiets högkvarter på Sveavägen.

I en undersökning av Novus Opinion som presenterades strax före julhelgen svarade 30 procent av stockholmarna Miljöpartiet på frågan ”Vilket politiskt parti tror du bäst kommer ta tillvara på dina intressen för en bättre stad att leva i?”. 29 procent svarade Moderaterna, medan Socialdemokraterna hamnade först på tredje plats med 14 procent.

– Det är ett dåligt betyg till vår förmåga att nå ut men här ska vi bli bättre, sade oppositionsborgarrådet Carin Jämtin, som blir partiets frontfigur i Stockholm under hela valrörelsen.

Att Miljöpartiet går så starkt framåt i Stockholm beror, enligt Jämtin, på att miljöintresset växer bland stockholmarna

– Att Miljöpartiet så tydligt placerat sig på vår sida i politiken är också en stor del av förklaringen, fortsatte hon.

Hon menade att samarbetet med Miljöpartiet och Vänsterpartiet fungerar bra. Och det kan bli aktuellt med en gemensam valplattform inför kommunalvalet. Den största knäckfrågan för de tre partierna är Förbifart Stockholm där Miljöpartiet motsätter sig bygget av den trafikleden.

– Här har vi olika åsikter. Vi går till val på att Förbifarten ska byggas, sade Jämtin.

Socialdemokraterna lyfte på måndagsförmiddagen fram tre huvudfrågor för partiets valkampanj - skolan, jobben och ungas uppväxtvillkor.

– Långtidsarbetslösheten bland unga i Stockholm är helt onödig. Med rätt politiska verktyg skulle den vara nere i noll procent, sade Carin Jämtin och nämnde bland annat ökade satsningar på Komvux.

Ett konkret mål för Socialdemokraterna är att minska barngrupperna inom förskolan. Carin Jämtin betonade också att kunskapskraven måste bli tydligare inom skolan.

– Vi inser att skolan behöver både mer pengar och tydligare krav, sade Jämtin.

Vidare lovade man att antalet bostäder i Stockholm ska öka och att man säger tydligt nej till en fortsatt utförsäljning av allmännyttan. Under våren kommer Socialdemokraterna att hålla en rad aktiviteter och torgmöten på olika håll i stan. Carin Jämtin har även startat en egen blogg.

– Vi satsar stort på vår samtalskampanj. Fördelen med att vara i en storstad är att vi bor nära varandra. Men vi vill också använda internet för att fördjupa samtalet med stockholmarna, sade Carin Jämtin.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 16 2 tweets 14 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan