Sakerna stockholmarna vill göra innan de dör

Publicerad 2012-02-02 15:18

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Många har drömmar de vill förverkliga. Nu har Medborgarskolan tagit reda på vad stockholmarna helst vill göra, uppleva eller lära sig innan det är för sent. Och högst upp på önskelistan är en resa.

Att åka i väg på en långresa är vad flest stockholmare drömmer om. Det uppger 40 procent av deltagarna i en undersökning som Medborgarskolan nyligen har genomfört.

Andra aktiviteter som ligger i topp är att lära sig ett nytt språk, något som 37 procent vill göra, och att skriva en bok (30 procent).

Ganska jordnära saker kan tyckas. Därför är det inte förvånande att sju av tio också är säkra på att de någon gång kommer att sätta sina planer i verket. Flera hävdar att de redan börjat bocka av saker på sin "drömlista".

Det är framför allt tidsbrist som gjort att man hittills inte hunnit förverkliga sina planer. Att man inte har råd eller att man helt enkelt inte vågar är också vanligt. Men var tionde vet faktiskt inte vad orsaken är.

Män och kvinnor vill i stort sett göra samma saker. Fler män verkar dock ha någon form av rockstjärnedröm eftersom många säger att de skulle vilja lära sig spela ett instrument. En anmärkningsvärd skillnad är också att männen behåller sina drömmar livet ut medan kvinnornas drömmar förändras något i takt med åldrandet.

Att bli känd och hoppa bungy jump hör till de saker stockholmarna drömmer minst om.

821 personer deltog i undersökningen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan