Salemmarscherna

Salem kommun protesterar mot demonstrationer

Publicerat 2007-12-05 17:23

På lördag kommer den främlingsfientliga Salemfonden och Nätverk mot rasism att demonstrera i det lilla samhället Salem. Nu protesterar Salem kommun mot polisens beslut om demonstrationstillstånd till de två grupperingarna.

Bild

Lennart Kalderén, kommunstyrelsens ordförande i Salem.

Lennart Kalderén, kommunstyrelsens ordförande i Salem. Foto: Salem kommun

 Salemmarscherna

I åtta år har det hållits demonstrationer i Salem en lördag i början av december. Anledningen är att en 17-årig pojke med nynazistiska sympatier mördades en decembernatt år 2000 av en 18-åring.

Demonstrationerna har lockat till sig både främlingsfientliga grupper och våldsbenägna antirasister. Flera gånger har grupperna drabbat samman med förstörelse och oordning som följd. Vid förra årets demonstration fanns 500 poliser i beredskap.

- I år har vi bestämt oss för att gå till botten med det här eftersom vi inte är nöjda med polisens hantering av den här frågan. Vi har därför överklagat polisens beslut om att ge de här grupperna demonstrationstillstånd här, säger Lennart Kalderén (m), kommunstyrelsens ordförande i Salem.

Salem kommuns överklagan är nu överlämnad till polisen, som sen ska skicka den vidare till länsrätten. I sin överklagan begär kommunen om inhibition, det vill säga att polismyndighetens beslut hindras från att verkställas.

Lennart Kalderén förklarar att hela Salem kommun med sina 14.000 invånare drabbas av demonstrationerna.

- Jag brukar säga att det läggs som en våt filt över Salem den här dagen. Det råder totalt undantagstillstånd, då överdriver jag inte. Folk kan inte gå ut eller utföra några aktiviteter, utan de håller sig hemma.

- Jag hörde att en familj till och med ska bomma igen huset och ta in på hotell på lördag. De var hårt utsatta förra året med demonstranter som sprang inne i deras trädgård, berättar Lennart Kalderén.

På lördag beräknas upp till 2.500 personer demonstrera på Salems gator.

- Folk hör av sig till oss och är oroliga. 3 000 personer kommer inte att kunna vara säkra på om de kan ta sig till och från sina hem och köpcentret här funderar på att stänga igen på lördag, säger Lennart Kalderén.

Men med ert överklagande strider ni ändå mot den svenska demonstrationsfriheten?

- Vi invänder inte emot att de demonstrerar, men vi är inte alls säkra på att man ska få demonstrera var, när och hur man vill. Jag tror inte att demonstrationsrätten är utformad i lagtexter utifrån att det skulle bli sådana här effekter på små orter, säger Lennart Kalderén.

Läs mer: Demonstrationer tillåts i Salem

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 211

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 6

Kaos i kollektivtrafiken

SL lovar förbättra resegarantin

Slopar undantag. "Utgångspunkten är att resegarantin alltid gäller". 30

Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år. Foto: Erich Stering Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år.

Anders tar taxi i kaoset - SL betalar

Har åkt taxi för tusentals kronor. "Det är min skyldighet att använda mig av resegarantin. Det måste kosta när SL inte sköter sig".

Sju miljoner i utbetalningar. Så mycket kostar resegarantin för SL. 25

Har du använt dig av SL:s resegaranti?

Se resultat

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.