Salem säkraste kommunen i landet

Uppdaterad 2010-12-10 11:18. Publicerad 2010-12-10 11:10

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Salem är Sveriges säkraste kommun enligt en rapport som Sveriges Kommuner och landsting, SKL, publicerar i dag fredag. I helgen äger dock den årliga nazistmanifestationen rum.

Det är nu tio år sedan en 17-årig pojke misshandlades till döds i Salem. Pojken hade kopplingar till högerextremister och varje år har det därefter hållits högerextrema manifestationer.

De har ofta urartat och blivit våldsamma uppgörelser mellan demonstranter och motdemonstranter. Men förutom detta är Salem en trygg kommun att bo i.

Det är tredje året i rad som SKL jämför hur säkert det är att bo i olika kommuner. Det man gör är att man tittar på summan av olyckor, bränder, våldsbrott, inbrott och stöld per 1.000 invånare.

Salem är tätt följd av Habo, Öckerö och Lomma. Andra stockholmskommuner med gott resultat är Nykvarn (plats 5), Danderyd (plats 13) och Vaxholm (plats 19). Vaxholm kvalar för första gången in på topp-20-listan. Salem, Nykvarn och Danderyd har placerat sig där även tidigare.

Gemensamt för de kommuner som ligger högt på topplistan är att det är små kommuner.

– Vi hoppas att rapporten kan stimulera till förbättringsarbete. Kommunerna borde titta på dem som är bäst i klassen och analysera vad de kan göra på hemmaplan för att det ska bli säkrare, säger Marcus Cato på SKL.

Rapporten gör skillnad på oro och faktiskt utsatthet. Människor oroas mest över att drabbas av trafikolyckor, inbrott, våld, övergrepp och brand. Det är många fler som oroar sig än som faktiskt råkar ut för något.

Flest olyckor, brott och stölder per 1.000 invånare är det i Malung/Sälen.

– Det Malung borde göra är att titta på andra turistkommuner, till exempel Åre, och fundera på varför de lyckas bättre, säger Marcus Cato.

Jämförelsen är gjord utifrån statistik från Socialstyrelsen, Statistiska Centralbyrån, Brottsförebyggande rådet, SOS Alarm samt Rikspolisstyrelsen.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan