Skejtparken i Högdalen

Samarbete honnörsord för skejtpark i Högdalen

Publicerad 2009-11-03 23:59

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholms politiker och stadens brädåkare är överens om var den omtalade skejtparken ska ligga. I Högdalen, närmare bestämt i triangeln mellan T-banans gröna linje, sidospåret till SL:s vagnhallar och Magelungsvägen.

I ett pressmeddelande från Folkpartiet i Stadshuset säger kultur- och fritidsborgarrådet Madeleine Sjöstedt att ”vi är nu ett steg närmare att få en världsunik skejtboardpark som innehåller alla stilar och anpassad för internationella tävlingar”.

”Detta är möjligt tack vare det kommande samarbetet mellan staden och Stockholm Suburban Surfers”, skriver Sjöstedt.

– Vi är jättenöjda, det blir lite annorlunda än vi tänkt oss, men det kommer att bli bra, säger Ants Neo, drivande kraft i Surfers, till DN.se på tisdagskvällen.

Brädåkarna är noga med konstruktionen och känner sig nu säkra på att det verkligen blir underlag och design som motsvarar de fem skilda stilar som planeras för skejtparken. Att lokalisera den till Högdalstriangeln ses samtidigt som en bra ”urban” lösning.

– Vi har fått igenom att vi får vara med och detaljplanera. Det är ändå vi som har kunskapen, säger Ants Neo, som ger FP-politikerna ett stort erkännade för sin lyhördhet.

När står parken klar?
– Det är svårt att säga, men troligen under 2010, tror och hoppas Neo.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Foto: Daniel Maurer / AP

Sanna Kallur springer igen

”Små framsteg.” Häckstjärnan Susanna Kallur har genomfört sitt första löppass sedan förra våren. Målet är inställt på OS i London.

Foto: Scanpix De drabbade charterbolagen väljer att sätta in andra flygbolag.

Flygstrejk bryter ut

Tvist om arbetstider. En flygstrejk bryter på tisdagen ut mot flera av Apollos, Solresors och Fritidsresors flygbolag.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.