Fackförbund

Sena manglingar i busskonflikten

Publicerad 2008-07-07 22:47

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Förhandlingarna mellan fackförbundet Kommunal och Bussarbetsgivarna blev segslitna och pågick fortfarande sent på måndagskvällen.

Runt klockan 22.30 pågick förhandlingarna fortfarande mellan parterna i busskonflikten i Näringslivets hus i Stockholm.

Kommunals pressekreterare Serkan Köse kunde inte lämna något besked om förhandlingsläget eller varför det drog ut på tiden.

- Det pågår förhandlingar och båda parterna vill ha ett avtal, sade han till TT.

TT: Vad händer om förhandlingarna skjuts upp till i morgon (tisdag)?

- Jag vill inte uttala mig om vad som kommer att hända i morgon. Men så länge förhandlingar pågår så fryser vi alla stridsåtgärder.

Strandar förhandlingarna helt står bussarna stilla igen på onsdag morgon, enligt Köse.

Måndagens diskussioner ägnades åt det avtal som Bussarbetsgivarna lade fram i förra veckan. Budet innehöll en ökning med 0,2 procentenheter av löneökningen till 10,4 procent över tre år. Förslaget innebär också att villkoren runt dygnsvilan förbättras, att rätten till fast anställning slås fast samt en kortning av den så kallade ramtiden till 13 timmar i ren stadstrafik. Med ramtid menas tiden som busschauffören har mellan första och sista arbetstimmen på ett pass, alltså inte aktiv arbetstid.

1999 strejkade bussförarna till sig en sänkning av ramtiden från dåvarande 16 timmar till nuvarande 13,5 timmar. Eftersom många förare inte kan utnyttja ledig tid mitt i tjänsten vill de korta tiden ytterligare och kravet är högt prioriterat i avtalsrörelsen.

Busstrejken i Stockholms län bröt ut i tisdags då drygt 6.000 bussförare i länet lade ner arbetet. Tusentals stockholmare drabbades och många fick svårt att ta sig till jobbet.

Storstockholms lokaltrafik (SL) satte på torsdagen in extra vagnar på de tåglinjer där det varit trångt under de första dagarna av busstrejken. Det handlade om Roslagsbanan, Saltsjöbanan och tunnelbanans blå linje.

Annars var det cykel, taxi eller samåkning som gällde. Hårdast drabbades trafikanter i Nacka och på Värmdö.

På fredagen avblåstes strejken tillfälligt eftersom förhandlingarna skulle återupptas och Kommunal inte ville ha pågående stridsåtgärder under dessa.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Brand i centrala Rinkeby

Utbröt i klädbutik. En kraftig brand rasade på tisdagsmorgonen i Rinkeby.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Platsen där flickan attackerades i början av februari.

En man häktad för knivdåd mot flicka

Mannen är just nu utomlands. En 28-årig man häktades i dag i sin frånvaro misstänkt för knivöverfallet på en tioårig flicka i Göteborg.

Foto: Scanpix

Max vill ge mat till riksdagsledamöter

Som tack för sänkt moms. Hamburgerkedjan har nu polisanmälts och många är kritiska till det presentkort på 100 kronor som skickats ut.

Foto: Scanpix Svenska hushålls ökade skuldsättning oroar kommissionen.

EU synar de ökade svenska skulderna

Sverige under EU:s lupp. Kommissionen väljer att göra en fördjupad granskning av de svenska hushållens ökade skuldsättning.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Alamy

”Inga bruna M&M:s” – Rocklegend förklaras

Rockbandet Van Halens legendariska krav på att inga bruna M&M-godisar skulle finnas backstage förklaras nu av sångaren själv. Var för bandets säkerhet.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.