Historien om den demenssjuka kvinnan är ytterligare en skandal på företaget Caremas äldreboenden i Stockholmsregionen.
Den 22 januari hittade personal vid boendet mannen i kvinnans säng. Han hade dragit ner kvinnans trosor, kvinnans underliv var blottat och hon såg skrämd och stel ut.
Den 26 januari fick Västerortspolisen in en anonym anmälan om att kvinnan utsatts för sexuella övergrepp.
–- Det står i anmälan att personalen misstänkte att en boende eventuellt ska ha blivit våldtagen av en annan boende och att de tagit upp detta med chefen, men att inget hänt, säger Elin Nelly, utredare vid Stockholmspolisen, till DN.se.
Nelly noterade att det fanns en rädsla från personalens sida för att anmäla.
–- Den som gjorde anmälan uppgav att övrig personal också var rädd för att anmäla händelserna av risken för att förlora jobbet, säger Elin Nelly.
Vad innebar det för utredningen?
–- Det gjorde saken mycket svårare att utreda. Om personalen fått stöd i att anmäla och om anmälan gjorts omgående hade detta varit mycket positivt för brottsutredningen, säger Nelly.
Händelsen fick till en början ingen brottsrubricering hos polisen eftersom man inte visste vad som har hänt. Först i mars hölls de första förhören med personalen, uppger Elin Nelly.
–- Både den 15 och 18 mars inträffar nya händelser mot kvinnan. Det framkommer i förhören som jag gjorde med personal. Jag tyckte det var anmärkningsvärt att man inte vidtagit åtgärder för att skydda henne bättre, säger Elin Nelly.
Personalen efterfrågade redan i januari ett bättre larm för att skydda kvinnan.
–- De ville ha dörrlarm så de kunde ha koll på när kvinnan och den misstänkte mannens dörrar öppnas, men i mitten mars hade man inte köpt några larm trots att händelsen inträffade i januari, säger Elin Nelly.
Enligt Nelly börjar personalen låsa dörren till kvinnans rum för att skydda henne mot mannen – något personalen inte har rätt att göra utan kvinnans medgivande.
Mannen ska ha ofredat kvinnan vid tre tillfällen. I polisens förhör med personalen framkommer att han också har trakasserat henne i boendets tv-rum.
Mannen, som hade ett pågående alkoholmissbruk, ska enligt utredaren ha blivit utsparkad från ett annat boende för att han var aggressiv. Han förekommer också i belastningsregistret.
Misstänkte du att han utsatte andra personer också?
–- Det fanns bara en annan kvinna där, men hon var piggare och kunde försvara sig bättre mot mannen. Hon som drabbades var gravt funktionshindrad och kunde knappt prata, därför blev hon ett lätt offer, säger Nelly.
Det var först i mars som Carema tog in extra personal som skulle bevaka mannen.
–- Det var inget som man hade gjort direkt och det reagerade jag på, säger Elin Nelly.
Den utsatta kvinnan avled i augusti. Mannen dömdes i tingsrätten för sexuellt ofredande till en månads fängelse och den dåvarande verksamhetschefen på boendet slutade.
Den nuvarande verksamhetschefen började på boendet i somras och känner inte till historien i detalj. DN.se har utan framgång sökt den dåvarande verksamhetschefen.