Skatte­betalarna har stöttat Globen med en miljard

Publicerad 2009-02-19 10:17

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Globens tjugo år har varit en dyr affär för stockholmarna. Sedan invigningen har Stockholms skattebetalare skjutit till minst en miljard kronor för att hålla verksamheten på fötter.

Globen har gått med brakförlust från allra första början och det är skattebetalarna som stått för notan. 

Enligt fastighetsägaren Stockholms Stadshus AB har staden sedan invigningsåret tvingats skjuta till mellan 50 och 70 miljoner kronor om året till Globenarenorna, där även Söderstadion, Hovet och Annexet ingår. Om man slår ut den samlade miljardförlusten på de totalt 24 miljoner besökarna betyder det att skattebetalarna betalat drygt 40 kronor per biljett. Och i den kalkylen är inte den uppskattade kostnaden på flera hundra miljoner kronor för bygget inkluderad. Per Blomstrand är vice vd för Stockholm Stadshus AB. 

– Att bygga en stor arena och få intäkterna från evenemangen att täcka drift- och kapitalkostnaderna är i stort sett omöjligt, säger han.  

Till saken hör enligt Blomstrand att Globen är en mycket speciell byggnad som var dyr att bygga och är komplicerad att underhålla. 

– Men i grunden är det en politisk prioritering. Det är ett sätt för kommunen att stödja idrotten, förklarar han. 

För att minska miljonrullningen sålde staden i fjol den förlusttyngda evenemangsdriften till den amerikanska underhållningskoncernen AEG för tre miljoner kronor. Affären hyfsar siffrorna för staden något, men att Globen skulle börja gå plus minus noll tror ingen.  

Idrottsborgarrådet Madeleine Sjöstedt (FP), är tveksam om hon hade gått med på att bygga Globen, men säger samtidigt:  

– Globen har varit en jätteviktig satsning, både för idrotten, kulturen och som ett landmärke. Stockholm behöver evenemangs­arenor som Globen. 

En del luttrade stockholmare lär med Globens havererade kalkyl i bakhuvudet nu kasta en orolig blick mot den nya jättearena som ska byggas bredvid Globen. Prislappen är på två miljarder. Bygget ska finansieras genom försäljning av mark, precis som vid bygget av Globen. Men utöver det ska stockholmarna inte behöva skjuta till pengar, lovar Madeleine Sjöstedt: 

– Sedan Globen byggdes har oerhört mycket hänt i kommunernas syn på ekonomin. Jag skriver inte under på en ny arena som dras med underskott. Den ska vara kostnadsneutral för skattebetalarna.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan