STOCKHOLM.
Inför snöovädret som beräknas drabba Stockholm i veckan satsar SL på information. Man har lärt en läxa efter trafikkaoset för en dryg månad sedan.
Det senaste snöovädret drabbade Stockholms kollektivtrafikresenärer hårt. Stora delar av busstrafiken slogs ut och pendeltågen tampades med kraftiga förseningar.
Dessutom brakade SL:s hemsida samman, just när informationsbehovet var som störst.
Men nu har man lärt sig en läxa.
Inför veckans befarade snöoväder har SL kallat in extrapersonal till kundtjänst och förstärkt hemsidans kapacitet.
– I december såg vi framförallt att det blev det en enorm belastning när man ville se trafikinformation på SL.se så där finns betydligt mer kapacitet så att vi kan ta emot alla som behöver få sin information, säger Gisela Poellinger på SL:s pressinformation till DN.se.
Hur ser den övriga beredskapen ut inför ovädret?
– Vi håller alltid koll på väderleksrapporter och har god beredskap för de delar vi själva ansvarar för. Det innebär att vi försöker hålla växlar, spår, och strömskenor rena.
När det gäller busstrafiken är det svårare.
– På vägarna är vi beroende av snöröjning och när det trillar ner mycket överallt samtidigt så blir det ju inte plogat överallt samtidigt. Det kan naturligtvis ge påverkan på busstrafiken, men det gäller inte bara den som reser kollektivt utan tarfiken överlag, säger Gisela Poellinger.
Hur ska man bete sig som resenär?
– Ett generellt tips är att vara ute i god tid. Sedan är det så att tunnelbanan brukar funka betydligt bättre i sådana här lägen än vad bussarna gör.
Blir man mer än 20 minuter försenad gäller som vanligt SL:s resegaranti. (Såvida inte vädret blir extremt och all trafik blir lamslagen.) Den innebär att du får ersättning på upp till 800 kronor för resa med taxi, egen bil eller annat resebolag. Läs mer om resegarantin på SL:s hemsida.
Hur blir vädret? Besök DN:s vädersajt här.