Trafiken i Stockholm

SL:s kundtjänst säljs ut

Publicerad 2009-02-17 11:52

Hasse Holmberg Tunnelbana vid Slussen i centrala Stockholm.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

I dag tar den borgerliga majoriteten i SL:s styrelse beslut om att lägga ut SL:s kundtjänst på entreprenad. Systemet ska bli bättre och effektivare, är det tänkt. Men den utredning som ligger till grund för beslutet varnar för potentiella försämringar.

I september förra året beslutade den borgerliga majoriteten i SL:s styrelse att lägga ut biljettkontrollen inom kollektivtrafiken på entreprenad. I dag, tisdag, beslutar styrelsen om att föra över hela kundtjänsten i privat regi.

- Allt fler reser i dag med SL-trafiken. För att höja vår service till våra resenärer behöver vi utveckla nya kanaler för information och större kontaktytor, säger SL:s styrelseordförande Christer G Wennerholm (M) via sin pressekreterare till DN.se.

Förändringen omfattar en rad olika verksamheter som trafikinformation, synpunktshantering, administration av resegarantin och driften av SL Center, som i dag är uppdelad mellan tre olika aktörer (Veolia, Busslink och Stockholmståg). Ett krav på den nya entreprenören, som blir SL:s ansikte utåt, är att de anställda ska tala bra svenska och ha god lokalkännedom i Stockholm.

- Beslutet innebär en renodling av SL:s kärnverksamhet. Genom att upphandla kundservicedelen kan SL fokusera på bättre kvalitet i kollektivtrafiken. Det skapar större utrymme för SL att utveckla nya tjänster och information, säger Christer G Wennerholm.

Den utredning som ligger till grund för beslutet tar upp en rad fördelar med förändringen. SL får en mer renodlad roll och slipper den nuvarande konflikten som både ägare och beställare. Dessutom väntas effektiviteten öka.

Men det finns också en rad nackdelar, varnar utredningen. Den nuvarande kundtjänsten har god kunskap om SL och sitter fysiskt nära SL. Om verksamheten läggs ut på entreprenad kommer den sannolikt att flyttas längre bort. Risken är att kunskapen om SL minskar och att kunden inte möter ”ett SL”, står det i utredningen.

När ett liknande system infördes för färdtjänsten fördubblades antalet missnöjda resenärer. Oppositionen motsätter sig förändringen och befarar att samma problem kan uppstå nu när SL:s kundtjänst privatiseras. Men det oroar inte Christer G Wennerholm.

- Vänstern säger som vanligt nej till all utveckling. De värnar mer om administrativa strukturer och mindre om resenärernas bästa, säger han,

Förändringarna beräknas vara genomförda till halvårsskiftet 2010.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan