Inte på min bakgård

Sopor skrämde bort gästerna

Publicerad 2006-10-12 22:43

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Sommaren är över och de flesta av gästerna uteblev. Matei Amo tycks ha fått rätt; en uteservering med en återvinningsstation med containrar och vagnar för emballage strax intill ett kafé är inte lockande.

- I stället för Amo Coffee House har det blivit Amo sopstation, klagade han.
DN har tidigare berättat om hur Matei Amo inför öppnandet den 1 april i år av sitt Coffee House på det lilla torget i hörnet Karlbergsvägen/Norrbackagatan fann återvinngsstationen ett fåtal meter bort.

Den hade förvisso funnits tidigare på torget, i höjd med Karlbergsvägens trottoar, men flyttats betydligt närmare Matei Amos nya uteservering för att underlätta för busstrafiken, och dessutom byggts ut med fler containrar.

Namninsamlingen mot placeringen hade snart 1.500 signaturer.

- Den ena handen verkar inte ha vetat vad den andra gjorde, säger Clarence Crafoord, chefsjurist för stiftelsen Centrum för rättvisa som (hittills fåfängt) tagit sig an Matei Amos fall.

Detta apropå att Norrmalms stadsdelsnämnd som rent rutinärende klubbade beslutet om flytt av containrarna i samma veva som kommunens stadsbyggnadskontor givit bygglov till en ombyggnad av kaféet till uteservering.

Ärendet kom under sommaren åter upp i stadsdelsnämnden, som återremitterade till förvaltningen som skulle formulera ett nytt förslag till placering av containrarna. Förpacknings- och tidningsinsamlingen, FTI, ansökte om bygglov för en ny adress en korsning bort, i hörnet Karlbergsvägen/Vikingagatan.

Då kom protester och namninsamlingar också från boende i denna del av grannskapet, som föga förvånande inte heller ville ha en återvinningsstation utanför knuten.

Norrmalms stadsdelsnämnd avslog i juli förslaget med motiveringen att placeringen inte var lämplig.

Matei Amo, som vid det här laget både överklagat till länsstyrelsen och utan framgång försökt hitta köpare till sitt kafé, blev inte av med containrarna.

- Det har gått jättedåligt, och ingen vågar ta över, säger kaféägaren när säsongen nu är över.

Det kan dock finnas ett sätt att lösa den gordiska knuten:

- Vi förbereder nu ärenden om bygglov som går ut till årsskiftet för stadsdelsnämnden att ta ställning till, bland annat just detta om återvinningsstationen. Sannolikt kommer bygglovet inte att förlängas efter 31 december, och då kommer inte stationen att finnas kvar, säger Yngve Lindström, avdelningschef för stadsmiljöfrågor i Norrmalms stadsdelsförvaltning.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Helgens facit: Minst fem har drunknat

Varma vädret ger fler olyckor. Nu varnar Livräddningssällskapet för att många missbedömer vattnets temperatur. 4 0 tweets 4 rekommendationer

En pojke avled efter badolycka. Farmodern dog när hon försökte rädda. 5 0 tweets 5 rekommendationer

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 97 20 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 151 13 tweets 138 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 464 38 tweets 426 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar får hård kritik i KU-rapport

Hillevi Engström får skarpast tillsägning. Även infrastrukturminister Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 17 2 tweets 15 rekommendationer

Ryssland tvivlar på syrisk regims skuld

FN:s säkerhetsråd håller möte. Totalt dödades 108 personer, varav många barn, i massakern i syriska Hula. Ryssland tvivlar på regeringens skuld. 20 5 tweets 15 rekommendationer

Foto: Geoff Miller / Reuters

Snabb skotte i Indianapolis

96:e loppet på 101 år. 39-årige skotten Dario Franchitti tog sin tredje seger i det klassiska loppet Indianapolis 500 och kysste banan.

Två dog i svår frontalkrock

Norr om Ekshärad i Värmland. De båda bilarna har enligt polisen kolliderat på ett krön mer eller mindre front mot front.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan