Stockholms moderna tunnelbanevagnar har drabbats av sprickbildning i balkarna. 17 till 18 vagnar har tagits ur trafik av SL. Dessa kontrolleras nu av tekniker för att avgöra hur skadorna ska åtgärdas.
Uppgifter till DN.se om att tillverkaren Bombardier vägrar garantera säkerheten för vagnarna om man fortsätter att använda dem i trafik avvisas av SL.
– Någon säkerhetsrisk föreligger inte. Däremot kan bortfallet av vagnar, efterhand som vi går igenom dem, leda till trafikstörningar, säger Björn Holmberg, SL:s presschef, till DN.se.
SL räknar med att den tekniska granskning som pågår, utförd av egna tekniker i samarbete med kolleger från Bombardier, senare denna vecka ska leda till beslut om hur sprickproblemet ska angripas. Sammanlagt förfogar SL över runt 270 vagnar av typ C 20, som modellen kallas internt, levererade från 2000 och framåt av Bombardier (tidigare Adtranz).
– Vi har äldre vagnar att sätta in som ersättning, säger Holmberg.
Skadorna i vagnarnas centralbalkar är inte synliga för blotta ögat. Kontrastvätska krävs för att med kontrollutrustning upptäcka de små sprickorna.
Tunnelbanevagnarna kontrolleras kontinuerligt. Den aktuella genomgången var föranledd av skiftet av operatör, från Veolia till MTR, det Hongkong-baserade trafikföretag som från den 2 november tar över driften av Stor-Stockholms tunnelbanenät.