Slussens framtid

Sten Nordin: Viktigt att vi inte bygger oss fast

Uppdaterad 2010-01-25 13:25. Publicerad 2010-01-25 13:19

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Nya Slussen kan bli en viktig knytpunkt för både spårvägs- och båtrafiken i Stockholm. Det säger finansborgarrådet Sten Nordin (M) till DN.se.

- Det ingår i planeringen av nya Slussen att vi ska klara en framtida spårvägsutbyggnad. Både när det gäller eventuell spårtrafik från Nacka och Värmdö in mot stan och om staden bestämmer sig för att upprätta en spårvagnslinje mellan Södermalm och City via Skeppsbron, säger han.

Sten Nordin tycker också att det är viktigt att hålla alla dörrar öppna för en utbyggnad av båttrafiken vid Slussen, även om det inte finns några färdiga förslag i dagsläget.

- Det viktiga är att vi inte bygger fast oss. Med den nya utformningen är det fullt möjligt att skapa en ny knutpunkt för Vaxholmsbåtar och Djurgårdsfärjor vid Slussen i framtiden, säger han.

Sten Nordin anser att dagens trafikkarusell har tjänat ut sin roll och beskriver nya Slussen som en ”inbjudande plats som stockholmarna i dag skyndar förbi”. Han får medhåll av partikollegan Ulla Hamilton (M), miljö- och trafikborgarråd.

- Jag tycker det ser väldigt bra ut. Det är ett rent och tydligt förslag, med raka broar och raka kajlinjer och trevliga lösningar både för gående och cyklister, säger hon.

- Det bästa med lösningen är att trafikkapaciteten ökar samtidigt som den tar mycket mindre plats. Dagens Slussen är en stor betongklump.

Både Sten Nordin och Ulla Hamilton anser att nya Slussen lyfter fram vattenspegeln på ett bättre sätt än i dag. Mellan broarna kommer ett litet ”vattentorg” att anläggas, och flera nya promenadstråk ska göra kajerna mer lättillgängliga.

- Det blir betydligt fler gångstråk än i dag och en ny gångbro mellan Gamla stan och Södermalm som binder ihop Drottninggatan med Götgatan, säger Ulla Hamilton.

Läs mer: Nya Slussen tar form

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: AP/AFP Demonstrationer i Madrid i samband med eurokrisen och Moody's hemsida.

Flera länder får sänkta kreditbetyg

Spanien, Portugal och Italien. Kreditvärderingsinstitutet Moody's sänker nu ländernas betyg, som har påverkats av krisen i euroområdet.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: AP

Hamburgerjättarna vill ge grisar plats

McDonald's sällar sig till Burger King. Hamburgerkedjorna försöker nu få uppfödarna att ge suggorna ett bättre liv.

Foto: AP

Här är det vanligast med långa relationer

Stockholmare hamnar längst ned på listan i en ny Sifoundersökning, men två landskap utmärker sig vad gäller långa förhållanden. Här håller kärleken.

Sverige utvisade en utländsk diplomat

UD bekräftar för DN.se. Enligt nyhetsbyrån AP:s källor rör det sig om den näst högste diplomaten vid Rwandas ambassad som ska ha spionerat.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.