Stockholm bjuder på hundliv i sus och dus

Publicerad 2009-05-10 08:37

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Att hunden är människans bästa vän märks kanske bäst i Stockholm. För i huvudstaden kan hundägaren skämma bort sin fyrbenta kompanjon med fikastunder, massage, yoga, healing, kiropraktik och hundpsykologhjälp.

Det finns 22. 502 hundar i Stockholm, och 19 .080 hundägare. Att en hund är en betydelsefull livskamrat i en stad där singelhushållen dominerar är kanske inte så konstigt. Den trofasta kärleken från en fyrbent vän kan göra att människan mår bättre mentalt.

I takt med att det blir allt fler hundar i Stockholm har en marknad med nya och människoliknande tjänster för vovvarna vuxit fram. Hunden kan precis som människan gå till psykolog och få hjälp med sina fobier.

Det finns ställen där hunden kan få både massage, healing och kiropraktik. Några butiker säljer tröjor, blingbling-halsband och leopardsoffor för hundar.

Nu kan hunden också få gå och fika med sin matte och husse. Minst fyra hundfik har slagit upp portarna i huvudstaden på senare år. Det första som öppnade i Sverige är Himmelska Hundar på Gärdet i Stockholm.

Kate Silverek driver kaféet där hundarna får springa lösa och kan kalasa på både blodpudding-pommes frites och mer traditionella hundkex.

– Syftet är att hundarna ska kunna hälsa på varandra och att mattar och hussar ska lära känna varandra här. Jag startade stället för att jag ville att vi vanliga hundmänniskor ska kunna ha nånstans att gå tillsammans med hunden. Det finns ju få ställen där hunden är välkommen, säger Kate Silverek som fick idén till hundfiket efter att ha besökt ett liknande ställe i Paris.

Som den hundälskare hon är kramar och pussar hon de flesta av hundarna som dyker upp när vi är där. Det finns ett antal stamgäster som alltid avslutar den långa promenaden med en kaffe eller en lunch på Himmelska Hundar.

Margareta Rosenblom har med sig fyraåriga papillonen Toje.

– Det är trevligt här, man kan prata med vem som helst. Jag har märkt att även folk som inte själva har hundar kommer hit, de kanske inte kan ha hund av olika skäl men är hundälskare, och då kan de träffa andras hundar här, säger Margareta Rosenblom.

Toje far runt på golvet och tittar ivrigt mot dörren – så fort någon ny kommer in rusar han fram. Blandrastiken Becky och den stora lurviga berner sennen-hannen Bonus nosar nyfiket på lille Toje.

Förutom kaffe, mat och umgänge erbjuder Himmelska Hundar föreläsningar i första hjälpen för hundar och terapitimmar med healing och shiatsu. En del av intäkterna går till hjälporganisationer för övergivna hundar.

Kate Silvereks filosofi är att djuren har rätt till omsorg och omhändertagande. Däremot har hon lite svårt för trenden med kläder, smycken och väskor till hundar.

– För hundar som verkligen behöver värme på vintern är det väl okej med kläder, men när det går till överdrift så blir det fel. Älskar man verkligen sin hund ska man inte förlöjliga den, säger hon.

På Fyra Tassar på Östermalm står pudeln Dolly på ett bord och får sin päls klippt och trimmad av Inger Christell-Malmberg. Här kan hundägarna även köpa utsmyckade halsband och koppel eller designade hundbäddar och matskålar till sina husdjur. Trenden med bling-bling till hundar har dock svalnat lite, menar Inger Christell-Malmberg, som varit hundfrisör i 39 år.

– Fyra Tassar var först med lyxartiklar för hundar, jag bodde i Los Angeles i flera år och plockade med mig idén hem. Men jag tror att tiden med lyxartiklar haft sin gång, nu är folk mest intresserade av att köpa fina halsband och koppel till hundarna – det tror jag kommer att bestå, säger Inger Christell-Malmberg.

Hon tror också att det håller på att växa fram en trend där hund­ägarna vill att deras husdjur ska få njuta av att bli omhändertagna.

– Jag tror absolut att hundar behöver massage och jag tror på healing också. Precis som människan får hundarna ont ibland. Yoga för hundar vet jag däremot inte riktigt om det behövs.

Hos Fyra Tassar får vovvarna förutom klippning och trimning också massage, bad, föning och kloklippning. Det är huvudsakligen trogna stamgäster som kommer hit, och de kan låta Inger Christell-Malmberg hitta på nya frisyrer till hunden. Det är inte alltid en pudel måste ha en traditionell klippning.

– Jag får oftast göra som jag vill själv. Hundar har också olika ansiktsformer, vissa passar i lurviga frisyrer, andra inte.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Foto: Franck Fife / AFP

Zambia mästare – där landslaget dog

Afrikanska mästerskapen. Efter 120 mållösa minuter avgjorde Zambia finalen mot Elfenbenskusten på straffar på söndagskvällen.

Porrsajt hackad – kunduppgifter ute

350.000 användare. Porrsurfare har anledning att vara oroliga. En hackare har slagit till mot porrsajten Brazzers och offentliggjort en del av sina fynd.

Foto: Drago Prvulovic / Scanpix

Bluffaffärer orsak till Malmömorden

Nya uppgifter om morden i Malmö. Minst fyra av dödsoffren ska ha koppling till internetrelaterade blufföretag. Det uppger källor för TT.

Fyra begärda häktade. Misstänks för mordet vid ett gatukök i Malmö.

Tomas Alfredsons film prisad

Spionthrillern ”Tinker, Tailor, Soldier, Spy” fortsätter att hyllas. På Bafta-galan i London blev det två utmärkelser. Läs mer.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.