Pride 2008

Stockholm satsar på World Pride

Publicerad 2008-10-16 08:58

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Årets Europride-festival blev en succé, både i besökarantal och intäkter. 100 miljoner kronor omsattes av de turister som besökte festivalen, visar ny statistik från Stockholm Visitors Board. Snart avgörs om Stockholm kommer att stå värd för ett ännu större HBT-evenemang: World Pride 2012.

- Europride är det absolut största evenemanget i Stockholm, sett till antalet besökare. Intäkterna som kommer hela staden till del är höga, säger Mattias Rindberg, chef för evenemang på Stockholm Visitors Board, om publikundersökningen från Europride.

Omsättningen på 100 miljoner kronor omfattar pengar som har spenderats utanför festivalområdet, alltså på restauranger, hotell och butiker runtom i Stockholm. De pengar som har spenderats av besökare från Stockholm har inte räknats in. Uträkningen omfattar både besökare som har löst biljett till festivalområdet och dem som bara har gått i paraden.

Men viktigare än den ekonomiska vinsten är att Stockholm har profilerat sig som en öppen och tolerant stad genom festivalen, säger Mattias Rindberg:
- Det är en stor ära att få arrangera Europride i Stockholm.

Jonah Nylund, som är ordförande för Stockholm Pride, är också nöjd med årets siffror.

- Det stärker det vi redan vet: att festivalen är viktig för Stockholm. Framför allt är det roligt att se att antalet utländska turister har fördubblats jämfört med tidigare år, säger han.

Nu jobbar Stockholm Pride för att få arrangera ett ännu större evenemang: World Pride år 2012. I nästa vecka reser Jonah Nylund och andra i Pride-styrelsen till Vancouver, där nästa World Pride-stad ska utses.

- Det är jättekul, väldigt spännande. Jag tror att vi har en bra chans. Festivalen har en bredd som jag tror att vi vinner på: vi blandar fest, politik och kultur, säger Jonah Nylund.

World Pride anordnas var sjätte år. Tidigare festivaler har arrangerats i Rom år 2000 och Jerusalem år 2006.

Stockholm konkurrerar om värdskapet med London, som också har ansökt.
Den 26 oktober blir det klart vilken av städerna som får arrangera World Pride.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.