STOCKHOLM.
Större arrangemang som hålls i Stockholm kan komma att avgiftsbeläggas. Föreningar och organisationer får ökade möjligheter att finansiera evenemang. Men kritiker är skeptiska till att tillträdet till det offentliga rummet begränsas.
– Det är det jag inte uppskattar. Och jag tror att det är olagligt. säger Mats Lindqvist, ledamot för Miljöpartiet i trafik- och renhållningsnämnden.
Trots det röstade MP på tisdagen för det förslag nya riktlinjer för hur kommunen ska hantera stora evenemang i Stockholm - vilka bland annat innebär att det blir möjligt att ta betalt för konserter, tävlingar och andra arrangemang som hålls i stan.
Han understryker att det i vissa fall kan finnas anledning att ta betalt – om eventuella inkomster går till att täcka kostnader eller om vinst går till vällovliga ändamål.
– Men i så fall måste det undersökas om det står i överensstämmelse med kommunallagen. Allmänheten ska ha tillträde till offentliga platser, säger Lindqvist.
Men trafikborgarrådet Ulla Hamilton (M) ser inga problem med nyordningen.
– Det här gör det lättare för föreningar att arrangera konserter. Vi tar bort det totalförbud för entréavgiftersom som funnits tidigare. Nu kan arrangörerna täcka sina utgifter. Annars blir det bara resursstarka organisationer som kan anordna evenemang i Stockholm