Stockholmare snyggast i världen

Publicerad 2012-02-27 20:48

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Snygg, snyggare – Stockholmare! När sajten Travelerdigest rankade världen snyggaste män hamnade den manliga befolkningen i Sveriges huvudstad som nummer 1.

Nyligen presenterade sajten en lista över vilka länder som har de vackraste kvinnorna runt globen.

I rättvisans namn har de nu gjort samma rankning av män. Och Stockholms män sopar banan med resten av världen. De klår både New York-hunkar och heta latinare i Buenos Aires.

Urvalet är gjort ur ett helt kvinnligt perspektiv där domaren är den beresta och respekterade skribenten Jessica Benavides Canepa. Och det råder ingen tvekan om varför hon utsett de kyliga nordiska männen som hetast i världen. De har allt – och lite till.

Den genomsnittliga svenska mannen är modemedveten, ståtlig, tålmodig och kan allt om hur man njuter av livets goda från mat till kultur.

Men det som verkligen fått skribenten på fall är deras förmåga till livslång kärlek. När du väl har fångat en svensk mans hjärta är han dig trogen för alltid.

Vem kan stå emot något sådant, frågar sig Jessica Benavides Canepa.

 

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Lotta Härdelin

Barnen har lärt sig att inte öppna dörren

Så lever en papperslös familj i Stockholm. DN har följt Omar och hans syskon i deras vardag. De senaste åren har de levt utan papper. DN Plus.

Foto: Carl-Otto Sjögreen

Kungsan blev en soptipp

City. Därför var det så skräpigt i Kungsträdgården förra helgen. 112 9 tweets 103 rekommendationer

Är Stockholm skräpigt? Ta en bild och skicka till oss.

Ingen jakt på varg i Riala

Har inte synts till på två veckor. Det blir ingen skyddsjakt på den närgångna vargen i Riala. Det har Naturvårdsverket bestämt.

Grafik: Stefan Rothmaier

Föderskor tvingas bort från Stockholm

Krisen i förlossningsvården. 59 procent fler har i vår jämfört med förra året skickats vidare till en annan förlossningsklinik. En del har tvingats åka ambulans till sjukhus utanför länet. 278 28 tweets 250 rekommendationer

”Vi kan inte ha det så här.” Barnmorskor i uppror. 8999 237 tweets 8762 rekommendationer

Mer från förstasidan

Foto: Rebecca Haimi

Sergels torg guldfirade

Fansen samlades. Kort efter slutsignalen startade firandet i centrala Stockholm. På måndag hyllas guldlaget i Kungsträdgården.

Stenkastning och bilbränder i Husby

En polis skadad. Tumult uppstod i Husby i nordvästra Stockholm på söndagskvällen när ungdomar satte eld på bilar och kastade sten mot polisen. 27 6 tweets 21 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.