Signaturen Maria förundras över nyhetsvärdet i ”lite snö”. Skriver klockan 10.36 följande kommentar intill artikeln Bussar inställda trots vägar i ”riktigt bra skick”:
”Helt obegripligt. Det kan inte spegla den vanliga människans åsikter. Det är väl bara härligt att det är vinter när det ska vara vinter. Passa på att ta en skön dag hemma eller njut av att du kan skylla på vädret för att komma sent och gå tidigt. Ta det lite lugnt.”
Signaturen Nuffe har rest utan problem, låt vara kort. Skriver klockan 10.57:
”Jag förstår inte vad folk klagar för. Jag tog spårvägen från Norrmalmstorg till NK och den resan förflöt helt utan anmärkningar.”
Magnus griper chansen till reflektion. Skriver klockan 11.55:
”Att bussarna inte går en dag av 365 är väl inte så mycket att oja sig för. Var hemma från jobbet en dag och njut lite. Jobba lite hemifrån, drick lite kaffe, fundera lite över livet och ta det lugnt för en gångs skull.”
Nöjd resenär, signaturen Odenplan–Högdalen, känner inte igen svartmålningen. Skriver klockan 14.58:
”Tunnelbanan gick utmärkt. Byte till buss vid Gullmarsplan. Inga problem, där stod ersättningsbussar från MTR. Kom fram till Högdalen något sent. En härlig vinterdag i Stockholm. Förresten, varför kunde MTR-bussar köra?”
Mer representativt för vad som luftas är ändå missnöjet med fegande och profithungriga transportbolag som anklagas för att hålla sig med undermåliga fordon och illa utbildade förare. Signaturen Bubba skriver klockan 10.47:
”Det kanske är dags för SL att använda sig av vinterdäck på bussarna? Man vet att det kommer snö varje år, och varje år blir man lika klädsamt förvånad. Vinterdäck på, så är en stor del av problemet löst. Eller är det för dyrt att vara kundorienterad??”
En som vet ännu bättre och inte skäms för det, signaturen Besserwissern, skriver klockan 12.16:
”Enkelt, snökedjor på bussarna.”
Mer pedagogiskt förklarande är Pugge som klockan 11.59 gick in på tekniska lösningar för bussar som underlättar under vissa förhållanden och ställer till problem under andra:
”Förutom detta med så kallade lågentrévagnar, som inte heller är direkt bra på vinterväg, så är kruxet att dagens moderna ledvagnar i många fall har drivning på sista axeln (alltså längst bak), vilket medför att det inte går så bra när man inte har så mycket fäste på de övriga 17,5 meterna. När man dessutom numera inte har diffspärrar eller liknande och elektriskt styrd antispinn som mera ställer till än hjälper så... Para det med mycket tätare trafik än vad som fanns för 20 till 30 år sedan så...”
Och så konstaterar signaturen SUV att ett utskällt bilkoncept, inte sällan klichéartat knutet till en viss stadsdel i Stockholm, under senaste dygnet fått upprättelse. Skriver klockan 11.52:
”I dag kan stadsjeepägare vara lyckliga att de stått emot den massiva kampanjen mot deras val av biltyp i Stockholms innerstad. Enda sättet att komma fram i snökaoset.”