Svininfluensan

Större vaccinbrist nästa vecka

Publicerad 2009-11-06 14:33

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Det råder stor brist på vaccin mot svininfluensan på Stockholms vårdcentraler och många patienter möts av beskedet att doserna är slut. Läget förvärras nästa vecka då endast 18 av stadens 190 husläkarmottagningar får påfyllning.

- Det är dels några som inte fick påfyllnad förra veckan och dels de som ansvarar för att vaccinera skolklasser, berättar Henrik Almkvist, chefläkare vid Stockholms läns landsting, för DN.se.

Leveransen som anländer i början av nästa vecka är dessutom mindre än den som kom veckan som gick – 112 000 doser jämfört med 140 000.

Hittills har det hänt att personer som inte tillhör de prioriterade grupperna (kroniskt sjuka, gravida och vårdpersonal) fått vaccin, men till följd av att leveranserna är så små går landstinget ut med skarpare instruktioner:

- Vi går nu ut med ett förtydligande: att vi har inte råd att vaccinera utanför de här grupperna, säger Almqvist.

Anledningen är att man ska klara av att täcka riskgrupperna samt utöka med barn och ungdomar upp i gymnasieålder. Vuxna och friska personer får vänta till december.

- Det är 300 000 skolbarn och 100 000 barn mellan tre och sex år. Det är ett stort antal och mängden vaccin är begränsad, så det tar hela november att täcka.

Går Läkemedelsverket ut med rekommendationen att även barn under tre år ska vaccineras ökar trycket ytterligare, men samtidigt kan beskedet om att en dos vaccin räcker underlätta.

- Det innebär förstås en mindre belastning och då slipper vi koncentrera oss på den andra sprutan som det ju börjar bli dags för annars, säger Henrik Almqvist.

De som är aktuella för vaccin får rådet att söka information om var det finns någonstans på Vårdguidens hemsida, samt ringa i förvägt till mottagningen för att försäkra sig om att de har doser tillgängliga.

Tipsa via e-post

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 154 13 tweets 141 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 466 38 tweets 428 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan