Hemlösheten i Stockholm

Största gruppen hemlösa räknas inte i statistiken

Publicerad 2012-01-10 09:53

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

På tisdagen presenteras nya hemlöshetssiffror från Socialstyrelsen. Men den största gruppen hemlösa bryr sig ingen om att räkna.

– EU-migranterna är den största och snabbast växande gruppen akut hemlösa, men har inte rätt till någonting, säger Malena Bonnier på Stadsmissionen.

Senast Socialstyrelsen räknade hemlösa var för sju år sedan. Då hade EU-avtalet om fri rörlighet precis införts och hemlösheten syntes ännu inte i varje gathörn.

– Vårt uppdrag var att räkna med samma metod som 2005. Att räkna EU-medborgare skulle kräva en annan metod. Därför gjorde vi bedömningen att inte göra det i denna kartläggning. Men för att få en fullständig bild borde man ha med den gruppen, säger Annika Remaeus på Socialstyrelsen.

De nya siffrorna för 2011 släpps först på tisdageb men enligt Nina Ström, hemlöshetssamordnare på Stockholms stad, har de hemlösa i staden minskat, enligt Stockholms egen räkning.

– Men Socialstyrelsens kartläggning lär även denna gång visa större antal än vad staden tar fram. Vi räknar till exempel inte barn och unga, säger Nina Ström.

I stadens egna hemlöshetsräkningar vartannat år räknas inte heller EU-migranter.

– Vi räknar bara stockholmare från 20 år. Därför räknar vi inte de från en annan kommun eller personer i försökslägenhet.

Det ger en osann bild av hemlösheten?

– Ja och nej. Vi vet att det finns andra grupper hemlösa och gör vad vi kan inom våra ramar för att stötta dem, men stadens uppdrag är att stödja kommuninvånarna. Men det vore lämpligt om någon, förslagsvis Socialstyrelsen, räknade EU-medborgare och papperslösa som är hemlösa. Då kan det förhoppningsvis bli politisk konsensus om hur frågan ska lösas, säger Nina Ström.

Stadsmissionen möter den ökande strömmen av alla hemlösa som officiellt inte finns.

– Det är väldigt problematiskt att man inte räknar EU-medborgarna. Anledningen att man inte räknar dem är ju ännu tråkigare. Orsaken är att de inte har rätt till någonting. Varken ekonomiskt, socialt eller härbärge, säger Malena Bonnier, Stadsmissionen.

Hon är oroad över utvecklingen.

– Det är den absolut största gruppen som sover direkt ute på gatan. Eftersom de inte har rätt till härbärge. I Holland är det lag på att under noll grader så får man inte sova ute, vare sig man är från Holland eller inte. Men i Stockholm som är 10 till 20 grader kallare har man inte rätt till det.

Problemet växer snabbt inte bara i Stockholm utan i hela EU.

– Det skapar en ny transnationell underklass som aldrig kommer ur hemlöshet och arbetslöshet. Det skapar också oerhörda sociala och akuta hälsovårdsproblem. Något måste göras nu, säger Malena Bonnier.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix/Jonas Backlund Polisen vill införa förbud från kl. 22 i Rålambshovsparken.

Här får du njuta av ditt vin i Stockholm

Och här är det inte tillåtet. Tvärtemot vad många tror är det tillåtet att dricka alkohol dygnet runt på de flesta ställen i stan. Men inte överallt. 98 21 tweets 77 rekommendationer

Hela listan, park för park. Här får du dricka och inte. Här gäller vissa tider. 154 13 tweets 141 rekommendationer

Foto: Fredrik Persson / Scanpix

Förseningsersättningar sänks

På det som ”inte orsakas av SJ”. Från och med den 1 juni förändras SJ:s regler för ersättning till resenärer som drabbats av tågförseningar. 56 16 tweets 40 rekommendationer

Stopp i tågtrafiken på fredagen. Hela landet påverkades på förmiddagen. 3 3 tweets 0 rekommendationer

Foto: Scanpix Hjulstakorset.

Allt färre vill ha Förbifarten

Opinionen har svängt på två år. Motorväg eller kollektivtrafik. I dag har satsning på kollektivtrafik betydligt fler anhängare. 466 38 tweets 428 rekommendationer

Bygget av Förbifarten försenat. Kommer igång tidigast 2013. 32 0 tweets 32 rekommendationer

Vilket är viktigast?

Foto: Scanpix

Nu kan du ladda kontanter i kortet

Förköspremsan fasas ut. Än så länge har plastkorten en begränsning – det går inte att resa fler än en person på ett kort samtidigt. 39 4 tweets 35 rekommendationer

Foto: Magnus Hallgren

Kadetter tävlade på Karlberg

Kadetter från Sverige, Norge, Danmark och Finland tävlade i Nordiskt kadettmöte på Karlberg. Se bildspel från tävlingarna. 69 0 tweets 69 rekommendationer

Mer från förstasidan

FN-kritik efter den blodiga massakern

Även Ryssland står bakom FN-uttalandet. Efter söndagens krismöte fördömde ett enigt säkerhetsråd Syriens regering ”i starkast möjliga ordalag”. 9 4 tweets 5 rekommendationer

Rysk tvivel på regimens skuld. Dödstalet efter massakern steg. 22 5 tweets 17 rekommendationer

DN:s huvudledare 28/5. ”Vapenvilan blir en belastning.”

Foto: Scanpix Arbetsmarknadsminister Hillevi Ekström.

Ministrar prickas i rapport

Engström kritiseras hårdast av KU. Även infrastrukturminister Catharina Elmsäter-Swärdh och tidigare näringsminister Maud Olofsson prickas. 6 0 tweets 6 rekommendationer

Foto: AFP Apples vd.

Manliga chefer bedöms hårdare

Ny studie. Män som har chefspositioner och som begår misstag bedöms hårdare än sina kvinnliga kollegor.

Foto: AP

”Finns risk för en total euro-kollaps”

Om man ska tro naturens ekosystem. Ett grekiskt utträde ur eurozonen kommer inte att förhindra att krisen sprider sig, enligt vetenskapsmän. 32 6 tweets 26 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Bästa svenska nyhetssajt enligt Internetworld.

DN.se på agendan