Friskolor
Täby stäms efter avknoppning
Publicerat 2008-07-18 09:19
Dela med andra:
Friskolor
Täby kommun struntade i facket och de anställda när de ville knoppa av Tibble gymnasium och Skarpängsskolan. Det menar Lärarförbundet och kräver 400.000 kronor i skadestånd av kommunen för brott mot medbestämmandelagen, mbl.
- Vi tycker att det är viktigt att alla kommuner följer den lag som finns, annars kan man ifrågasätta om det verkligen finns något medbestämmande för anställda, säger vice ordförande i Lärarförbundet, Ann-Charlotte Eriksson.
På torsdagen lämnade fackförbundet in två stämningsansökningar till Arbetsdomstolen. Den ena rör avknoppningen av Tibble gymnasium, den andra försöket att avknoppa Skarpängskolan. I båda fallen hävdas att Täby kommmun brutit mot mbl. Förhandlingarna, som arbetsgivaren enligt lag är skyldig att ha med facket, har inte skötts på rätt sätt, menar Lärarförbundet.
Den moderata ledningen drev igenom privatiseringen av Tibble gymnaisum mot övriga politiska partiers vilja, och dessutom var många lärare negativt inställda. Facket menar att lärarna inte hade något att säga till om.
- Vid avknoppningen av Tibble inleddes förhandlingar så sent att det inte längre fanns något som vi kunde påverka, säger Ann-Charlotte Eriksson.
När rektorn på Skarpängsskolan började föra diskussioner om att knoppa av skolan struntade man i facket, enligt Lärarförbundet.
- Man vände sig direkt till lärarna trots att de valt att vara med i ett fackförbund som ska föra deras talan, säger Ann-Charlotte
Eriksson.
Avknoppningen av Skarpängsskolan stannade dock vid ett försök, men Lärarförbundet vill ändå ha frågan prövad.
Kommunalrådet Leif Gripestam (m) kände på torsdagen inte till att kommunen stämts, men verkade dock inte bekymrad.
- Det är uppenbart att vi har följt lagen om medbestämmande eftersom vi ju haft förhandlingar med facket. De har fått vara med men de är missnöjda med besluten, säger han.
- De har varit moståndare till många beslut i Täby kommun och man får väl se det som ett politiskt inlägg, säger Leif Gripestam.
Läs mer: Friskoleförslag avslogs i nämnden
Visar 0 av 0. Per sida:
Det finns inga kommentarer.
Visar (av totalt ).
Vill du ha en bra start på dagen?
Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.
Annonser
-
Byggentreprenader
Tjänster inom gjutasfalt, epoxibeläggning, takarbeten och asfalt.
-
Balkonger ger stockholmare frihet!
WMP Balkong AB arbetar med att montera nya balkonger på äldre fastigheter i Stockholm. Välkomna att boka...
-
Ska ni bygga balkong?
Bästa pris och villkor för dig! Seriösa företag tävlar om uppdraget























