STOCKHOLM.
Hundratals upprörda taxichaufförer skapade nästintill kaos i delar av centrala Stockholm på onsdagen. Förarna protesterade mot Luftfartsverkets nya kösystem på Arlanda som innebär att de stora taxibolagen får egna filer medan de mindre får samsas längst ut i samma fil.
- Det här är en fråga om rättvisa. De vill skapa en gräddfil som skulle innebära att vi inte kan försörja våra familjer, säger Isak Kardar från Solna taxi medan han skickar förbipasserande taxiförare vidare till nästa etapp för demonstrationen – Arlanda stad.
Flera av de chaufförer DN pratar med uttrycker stor frustration och ilska. De låter förstå att nyordningen kommer att innebära privatekonomiska katastrofer för friåkare och förare från småbolag.
-Vi är chanslösa. De har redan tagit centralen, Arlanda Express, båtarna och nu ska de ha flygplatsen, säger Josef från Airport Cab med udden riktad mot de större taxiföretagen.
De nya reglerna ska börja gälla från och med den 27 oktober. Men 13 mindre bolag har begärt att Konkurrensverket granskar Luftfartsverkets agerande.