Tio personer skadades i en kollision med två fullpackade Gotlandsfärjor utanför Nynäshamn under torsdagsförmiddagen. DN:s reporter på plats rapporterar om skadade människor som förs av det värst drabbade fartyget med bår.
M/S Gotland med 1 338 passagerare hade bara hunnit en kortare sträcka ur hamnen när olyckan var ett faktum. Stäven på fartyget gick in i den mindre snabbgående färjan HSC Gotlandia II med 532 passagerare som var på väg mot Nynäshamn.
I kollisionen drogs en 20 meter lång reva upp i det mindre av fartygen. Revan ska ha öppnats i linje med passagerardäck med intryckta passagerarsäten och glas som följd.
Till en början var det oklart hur många som hade skadats. På eftermiddagen stod det klart om att det rörde soig om totalt tio personer. Tre av dem fick uppsöka sjukhus, för de andra sju räckte det med ett besök på vårdcentralen.
Eftersom skadan skedde så pass högt upp på fartygssidan fanns aldrig risk för att fartyget skulle vattenfyllas eller kantra.
- Båda fartygen kunde gå in i hamn för egen maskin, säger Anders Edstam.