Med en knapp majoritet, 51 röster mot 48, klubbade Stockholms kommunfullmäktige den nya detaljplanen för Slussen på måndagskvällen. Oppositionen hade sagt nej till detaljplanen och yrkade på återremiss eller avslag.
På fullmäktigemötet sträckte Socialdemokraternas oppositionsborgarråd Tomas Rudin ut en hand till alliansen och lovade att dra tillbaka avslagsyrkandet om man gick med på en återremiss. Men Tomas Rudins erbjudande godtogs alltså inte. När DN.se får tag på honom dagen efter mötet är han själv avslagen.
– Ja, man känner sig lite avslagen i dag, säger Tomas Rudin.
Vad kommer ni i oppositionen att göra härnäst?
– Det första jag tycker att man ska göra är en storstädning av Slussen. Sedan 70-talet har man eftersatt underhåll och skötsel av platsen, det är därför den ser så skrävlig ut. De sista månaderna har man inte ens städat. Man kan misstänka att det har använts som ett politiskt redskap, säger han.
Oppositionen var tidigare enig i kommunfullmäktige om att ge Slussen en ny utformning. Men nyligen svängde Vänsterpartiet och Socialdemokraterna helt i frågan, och sade nej till stadens förslag, något som debatterades flitigt på fullmäktigemötet i går. Tomas Rudin säger att man ändrade sig för att kritiken mot förslaget blev så stor.
– Det här har varit en resa hela vägen fram. Man har gjort om förslaget flera gånger, och vi har framfört vår kritik hela tiden. Vändningen, om man vill beskriva den som en vändning, kom när vi bestämde oss för att vi inte kan acceptera det här förslaget.
– Kritiken från allmänheten har vuxit, och vi lyssnar på den kritiken. Det är demokrati. När vi har fört fram våra förslag till majoriteten har de valt att inte lyssna, och då bestämde vi oss för att rösta nej. Om alliansen inte vill lyssna är vi tvungna att rösta nej, säger Tomas Rudin.
Enligt Tomas Rudin blir väntan på den Nya Slussen nu ännu längre för att man på måndagen inte gick med på en återremiss av förslaget. Överklaganden i bland annat Miljöverdomstolen och Förvaltningsdomstolen kommer att dra ut på tiden, säger han.
Hur länge är ni i Socialdemokraterna beredda att vänta på en ombyggnation av Slussen?
– Tills det blir bra. Man måste börja i rätt ände. Vad vill vi uppnå med den här platsen? Hur ska vi göra med bilar och gående? Det man har gjort här är att man har utlyst en internationell arkitekttävling där man har tävlat om det mest spektakulära förslaget. Då får bilar, kollektivtrafik och gående anpassa sig till det, och det är därför det blir så dåligt, säger Tomas Rudin.
Kommer ni att jobba för att riva upp beslutet?
– Om frågan lever i samband med nästa val kommer vi att gå till val på frågan. Vad jag menar med om frågan lever är att man inte har rivit Slussen då. Vår målsättning är att göra ett omtag, vi vill göra en mer modern lösning.
– Jag hatar att förlora, och det här är inte sista varvet, säger Tomas Rudin.