Tonåringarna väljer narkotika före alkohol

Publicerad 2011-05-28 08:02

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Cannabis har gått om alkohol bland ungdomarna i Stockholm. Nya siffror från Maria Ungdom visar för första gången att fler ungdomar väljer cannabis som huvuddrog.

Trendbrottet kom i fjol, när 51 procent av dem som skrevs in på Maria Ungdom uppgav att cannabis var deras huvuddrog. 47 procent svarade alkohol.

2009 var siffrorna de omvända, 54 procent föredrog alkohol och 43 procent cannabis.

– Vi har sett en jätteökning av cannabis. Det är hur lätt som helst att få tag i och det har gått ner i åldrarna, i nästan varje skola på Söder finns gäng i sjunde–åttonde klass som röker, säger Anna Olsson, fältassistent på Södermalm.

Stockholmsenkäten, en undersökning som görs vartannat år bland alla som går i nian och årskurs 2 på gymnasiet, visar också att narkotikaanvändningen ökar och alkoholkonsumtionen minskar.

På Södermalm har 17 procent av niondeklassarna använt narkotika, bland pojkarna är det var fjärde.

– På en skola säger 40 procent av eleverna att de har möjlighet att testa om de vill. Även om det alltid har funnits ungdomar som röker och dricker så är ”svansen” mycket större nu, säger Anna Olsson.

Stockholms stad satsar nu två miljoner kronor som stadsdelarna ska använda i kampen mot narkotika.

– Allt fler ungdomar röker cannabis öppet och regelbundet, vi ser också en allmän liberalisering i attityden mot narkotika. Vi måste bryta trenden, säger social­borgarrådet Anna König Jerlmyr (M).

Anna Olsson och Monica Ahlqvist, drogpreventionssamordnare på Söder, håller med om att inställningen till narkotika har blivit mer liberal.

– Det förekommer oerhört mycket cannabis i amerikanska tv-serier och filmer, det blir väldigt naturligt, säger Anna Olsson.

Men tillgängligheten är den absolut största faktorn, påpekar Monica Ahlqvist. Det finns mycket cannabis och priset har stått still.

– Dessutom vet inte ungdomarna lika mycket om cannabis som om alkohol. Cannabis är så förrädiskt, det skadar hjärnan, säger hon.

De fyra fältassistenterna på Södermalm arbetar mest med högstadiet. Under förra året var de på 77 föräldramöten och informerade om narkotika.

– Det finns en enorm okunskap. Föräldrarna till sjundeklassare säger ”nej, det här kan inte vara sant”, säger Anna Olsson.

Fältassistenterna önskar sig en mer tillgänglig öppenvård, att ungdomar kan få kontakt inom en vecka. Socialborgarrådet håller med.

– Vi måste göra något. Vi måste hitta fler av de ungdomar som använder narkotika och få fler till behandling, säger Anna König Jerlmyr.

Tipsa via e-post
(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Alamy

Så här blir nya t-banan

Som i New York. De nya tågen på röda linjen får färre sittplatser och mer utrymme för packning, barnvagnar, cyklar och rullatorer. 53 0 tweets 53 rekommendationer

Blandade linjer. Så kan Stockholm få mer tunnelbana. 71 14 tweets 57 rekommendationer

Stockholmsdebatt: Prioritera en utbyggnad av blå linjen till Barkarby. 122 24 tweets 98 rekommendationer

Foto: Jonatan Stålhös

Ett fiasko för fem miljarder

Datorer i skolan. Stockholms skolors IT-system har minskat IT-användningen i skolan. Ändå ska avtalet förlängas. 359 57 tweets 302 rekommendationer

Lärare: Det kan ta 20 minuter innan alla är uppkopplade. 20 8 tweets 12 rekommendationer

DN Plus. ”Skolbyråkratin har lagat sig en rejäl soppa.”

50-åring låg död i sin lägenhet i två år

Hittades vid stambyte. Mannen var arbetslös och beskrivs av polisen som mycket ensam och utan anhöriga eller vänner i Sverige. 727 30 tweets 697 rekommendationer

Foto: Scanpix

S vill omhänderta unga kriminella

Vill återinföra subvention för omhändertaganden av unga. Oppositionen anklagar regeringen för passivitet efter upploppen i Husby. 556 24 tweets 532 rekommendationer

Två av de gripna har släppts. Fyra ännu anhållna.

Polis ingrep mot stenkastare. Oroligheter för andra natten i rad. 290 12 tweets 278 rekommendationer

Sju poliser skadades. Lindriga skador efter nattens upplopp.

”En reaktion på dödsskjutningen.” Sju frågor till Rami Al-Khamisi, Megafonen.

”Jag ser fram emot en dialog.” Sju frågor till Jörgen Karlsson, närpolis i Husby. 138 0 tweets 138 rekommendationer

Webb-tv: Här brinner bilen. Husbybo filmade fordon i lågor.

Mer från förstasidan

Foto: AFP

”Kärleksvagnar” för singlar i tunnelbanan

Tunnelbanan vill ha fler resenärer. Nu försöker man locka nya kunder med ”kärleksvagnar” där singlar som söker kärleken får chans att speeddejta. Läs mer. 195 20 tweets 175 rekommendationer

Foto: Alastair Grant / AFP

Soldat mördades – ”möjligt terrordåd”

Brittisk soldat mördad i London. Två misstänkta gärningsmän, viftandes med köttyxor, bad förbipasserande att fotografera dem. 54 6 tweets 48 rekommendationer

Foto: AFP

Den gamle och havet

The Sundance Kid är tillbaka i Cannes med sin kanske märkligaste roll någonsin. I J M Chandors ”All is lost” spelar Robert Redford en skeppsbruten ensamseglare som för en desperat kamp mot de övermäktiga elementen. Läs mer. 1 0 tweets 1 rekommendationer

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Tiggarnas vardag

Läs artiklarna här. I flera reportage granskar DN hur tiggarna har det i Stockholm.

Mer från DN.se

DN.se på agendan

Allt om hockey-VM

DN:s VM-sajt. Live-tv, resultat, intervjuer och reportage – under hela VM.