Trafikmiljön allt sämre för cyklister

Uppdaterad 2010-01-22 13:42. Publicerad 2009-08-19 22:39

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Trafiksignaler som är ställda så de ofta ger röd våg och byggen som tar cykelbanan i anspråk utan att visa ny väg är två påtagliga vardagsbekymmer för Stockholms cyklister. Det visar trafikkontorets detaljstudier med hjälp av videokameror och gps-loggar.

Kurvan över hur många som cyklar pekar sedan tio år brant uppåt och allt tyder på att ökningen fortsätter. Det betyder att den som kör de mest populära nord-sydliga stråken genom innerstaden i rusningstid får räkna med köer och att utrymmet för den som vill cykla ostört i sin alldeles egen takt stadigt krymper.

Stockholms stads satsningar på att bygga ut nätet av cykelbanor och cykelfält har bantats rejält de senaste åren. Cykelpolitiken är i dag mest inriktad på att förbättra och underhålla de cykelstråk som finns och att försöka göra cyklisternas tillvaro mindre farofylld.
För att verkligen hitta det som stör trafikrytmen för cyklister utrustades 17 utvalda vana cyklister på försommaren med var sin videokamera på styret, en gps-logg som mätte tid och hastighet och en e-postdagbok. De körde sina dagliga sträckor minst 20 gånger och höll sig hela tiden till trafikreglerna. Trafikkontoret har nu ett digert material med flera hundra timmar videofilm och mängder med gps-information att studera. Om några månader kommer en rapport, men redan nu har flera typer av vanliga hinder identifierats.

Ett påtagligt störningsmoment är att trafiksignalerna på många sträckor är ställda så att en cyklist som kör i normal takt får rött ljus vid flera korsningar i rad. Utanför tullarna saknar många cykelbanor detektorer som får trafikljuset att visa grönt. En cyklist som vill ha grönt måste stanna och trycka på en knapp och sedan vänta på grönt.

– På Götgatan söderut har vi på prov ställt om signalerna så att de passar cyklisterna. Det ser ut som om det även gör det bättre för bilisterna eftersom hastigheterna på Götgatan är ganska låga, säger Krister Isaksson, trafikplaneringsingenjör på trafikkontoret.
Han tror att liknande ljusprojekt skulle göra nytta på exempelvis Skeppsbron söderut, Götgatan norrut och Långholmsgatan norrut.

Ett annat bekymmer för cyklisterna är alla byggen. Det är ovanligt att bilister som kommer till ett bygge inte får information om hur de ska ta sig förbi det. För cyklister betyder ett bygge inte sällan att cykelbanan slutar tvärt och att det blir till att gissa sig till hur det går att ta sig vidare.

– Utan att peka ut några byggherrar, någon stadsdel eller någon grannkommun så kan man säga att det brister i omtanke om cyklister, säger Krister Isaksson.

Videofilmerna som studeras visar också tydligt att det på en rad stora vägar utanför tullarna är så att cykelbanan ofta byter sida så att cyklisterna får stanna och korsa vägbanan på ett ganska ologiskt vis.

I höst lanserar hjälpmedel för stadens cyklister så att det blir lättare att hitta en bra väg mellan platser som man inte känner till så väl. En reseplanerare på internet som ger detaljinformation om avstånd, var det är cykelbana och var det är blandad trafik och hur lång tid och hur mycket energi cykelturen kräver, testas som bäst.

Det kommer också att finnas information om hur en resa kan göras med både cykel och kollektivtrafik. Ett bekymmer med kollektivtrafiken i Stockholm är att den inte är anpassad för cyklar. Det går att ta cykeln på pendeltågen om man undviker den värsta rusningen och inte kliver på eller av på Stockholms Central. I tunnelbanan är det tvärstopp. I somras gjordes ett blygsamt försök att tillåta cyklar på några busslinjer i glesbygden.

– Det måste gå att hitta ett sätt att få med cyklar på bussarna utanför innerstaden. Vi kommer också från SL-styrelsen att arbeta för att skapa utrymme för cyklar i nya tåg, tunnelbanevagnar och spårvagnar. Vi kommer inte att köpa några nya vagnar som saknar rejäl plats för cyklar, rullstolar, barnvagnar och skrymmande paket och väskor, lovar trafiklandstingsrådet Christer G Wennerholm.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Mer från förstasidan

Så ser din chef vad du gör på Facebook

Allt vanligare med kontroller av jobbsökande. Fyra av tio rekryterare gör kontroller på sociala medier när de ska anställa ny personal.

Detta kollar chefen mest. Hela listan på bakgrundskontrollerna.

Så gör företagen kontroll. Se grafiken på vad företagen vill veta.

Är du rädd för att chefen ser din Facebookprofil?

Foto: Scanpix

Iphone sämst i test vid minusgrader

Inte bästa valet. Iphone 4S rekommenderas inte om du vill använda mobilen utomhus på vintern.

Hela listan. Osmarta mobiler mest köldtåliga.

Foto: EPA/Scanpix

Storflygplats hotad – terminaler utrymda

En person gripen. En av Europas största flygplatser, evakuerades vid lunchtid på måndagen på grund av ett bombhot.

Foto: Scanpix

Många flirtar på semestern

Sol och fler sovtimmar orsakerna. Nästan hälften av svenskarna flirtar på semestern, visar en ny undersökning.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.