Dödsmisshandeln på Kungsholmen

Tre av fyra pojkar häktades

Publicerat 2007-10-09 16:14

Tre sextonåringar häktades på tisdagen på sannolika skäl misstänkta för grov misshandel och vållande till annans död, grovt brott. En pojke släpptes fri av tingsrätten, men är fortfarande misstänkt.

 Dödsmisshandeln på Kungsholmen

Häktningsförhandlingarna i det uppmärksammade målet hölls i Stockholms tingrätt på Kungsholmen. Samma stadsdel där den 16-årige pojken misshandlades till döds i samband med en födelsedagsfest natten till lördagen.

Ett femtiotal vänner och anhöriga trängdes med pressen utanför rättssalen för att följa förhandlingarna, som delvis hölls bakom stängda dörrar av hänsyn till de inblandades låga ålder.

Många jämnåriga hade tagit ledigt för att stötta de misstänkta.

- Vad fan har han ställt till med, sade en pojke som väntade på att få komma in och se sin vän för första gången sedan de anhölls.

- Tänk om det kunde vara fredag igen, och ingenting hade hänt.

De misstänkta tonåringarna leddes in i rättssalen genom en underjordisk kulvert från Kronobergshäktet, samtliga klädda i mjukiskläder och tofflor.

Tre gav ett sammanbitet intryck. Den fjärde blev märkbart generad när han kom in och fick syn på sina vänner på andra sidan glasrutan som separerade dem från åskådarna.

En flicka textade "Jag älskar dig" på en stor lapp som hon tänkt hålla upp.

- Nej, inga budskap till de misstänkta, blev beskedet från vakten utanför. Du får skicka den där lappen till häktet.

Åklagaren Jens Nilsson yrkade att fyra pojkar skulle häktas i första hand misstänkta för mord. Tingsrätten valde i stället den mildare brottsrubriceringen grov misshandel och vållande till annans död, grovt brott.

- Jag har viss förståelse för det, sade åklagaren efter förhandlingarna.

- Det var en kaosartad situation på brottsplatsen och det finns inget som tyder på att det var planerat. Men den som sparkar ihjäl någon är i alla fall likgiltig inför att personen dör. Därav mord.

Åklagaren var mer besviken för att en av pojkarna släpptes, främst för att han kan prata med vittnen och påverka utredningen.

Han är fortfarande misstänkt för delaktighet i dödsmisshandeln. Det är däremot inte den 16-åring som släpptes på måndagskvällen.

- Han är inte misstänkt för den dödliga misshandeln, utan för en lindrigare misshandel strax före, upplyste Jens Nilsson efter förhandlingarna.

Annars var det locket på och yppandeförbud för advokaterna. Björn Eriksson, som företräder en av de häktade som tidigare dömts för misshandel, varnade för spekulationer.

- Det är allvarligt och farligt för de inblandade med den ryktespridning som har skett i det här mycket allvarliga målet.

Leif Silbersky, som företräder den pojke som pekas ut som huvudgärningsman av en eller flera av de andra, anser att 16-åringar i princip inte ska sitta i häkte.

- Ett häkte är ingen bra miljö för en så ung människa. Min klient fyllde 16 dagen efter att det här hände. Om han ska vara frihetsberövad, så ska det ske genom insatser från de sociala myndigheterna. Nu hoppas jag de sätter in alla insatser de kan, sade Leif Silbersky.

När den siste tilltalade pojken oväntat släpptes av domstolen, gick ett sus genom åhörarna.

- Lilla gubben, lilla lilla gubben, fan vad skönt, utbrast en kille.

Därefter sprang de ut för att möta honom utanför häktet.

Läs mer: En frustration att ta på allvar

Bloggat om artikeln(0)

(Vad är Twingly?)

Visar  (av totalt ).

Vill du ha en bra start på dagen?

Läs Dagens Nyheter. Klicka för ett bra erbjudande.

Nyheter från STHLM

Årstafältet tar form Illustration: Arci5

Årstafältet tar form

Ny stadsdel med plats för 4.000 bostäder och 2.600 arbetsplatser i södra Stockholm. Se illustrationer och tyck till. 211

"Väldigt få vill prata med oss i området” Foto: Anette Nantell

"Väldigt få vill prata med oss i området”

Skottlossning på Ungdomens hus i Fittja. Tysta vittnen försvårar arbetet för polisen som ännu inte lyckats göra något gripande efter skottdramat.

Neddragningar på Naturhistoriska Foto: Gunnar Ask

Neddragningar på Naturhistoriska

Säger upp för att rusta lokaler. Inga egna produktioner för Cosmonova - får köpa in allt. IMAX-filmer kommer att fortsätta att köpas in. 6

Kaos i kollektivtrafiken

SL lovar förbättra resegarantin

Slopar undantag. "Utgångspunkten är att resegarantin alltid gäller". 30

Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år. Foto: Erich Stering Anders Algotsson har åkt taxi för 3.600 kronor i år.

Anders tar taxi i kaoset - SL betalar

Har åkt taxi för tusentals kronor. "Det är min skyldighet att använda mig av resegarantin. Det måste kosta när SL inte sköter sig".

Sju miljoner i utbetalningar. Så mycket kostar resegarantin för SL. 25

Har du använt dig av SL:s resegaranti?

Se resultat

STHLM

Barnens Ö laddar för kollo

Spöknätter, kollosnagg och hemlängtan. STHLM:s bloggare Lars Epstein minns somrarna på kollot.

Se hur Slussen kan bli.

Se hur Slussen kan bli. Följ med på guidad tur med arkitekten bakom det nya förslaget.

Kriminalisera fastighetsägare som inte varnar för isen!”

Följ Epsteins STHLM

Stockholmstestet v. 5.

Stockholmstestet v. 5. Rätt om Pride och mycket annat ger poäng i veckans quiz!

Norrbro återinvigd.

Norrbro återinvigd. Varför inte riva Strömbron och bygga en tunnel istället?

Många trotsar dubbdäcksförbud.

Många trotsar dubbdäcksförbud. Se webb-tv från när vi kollar hur förbudet på Hornsgatan efterlevs.

Nyheter från Förstasidan

AFGHANISTAN

Tidigare har reserven använts då man roterat förband. Foto: Staffan Löwstedt / Scanpix Tidigare har reserven använts då man roterat förband.

Fler än 500 svenskar på plats i Afghanistan efter förstärkning

Ny pluton skickas nästa vecka. Inget nytt riksdagsbeslut behövs. 98

Oklart hur eldstriden gick till. Den skadade 21-åringen får stöd på plats.

Förlängt ansvar - inte bara fem år.

Förlängt ansvar - inte bara fem år. Ny lag ska ge ökat stöd åt veteraner.

Järnring runt talibanfästet Marja.

Järnring runt talibanfästet Marja. Tusentals civila flyr storoffensiv.

DN Tema: Afghanistan. Krigshärjat och utfattigt land försöker resa sig.

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel Foto: Altaf Qadri

60-tal döda i ras i afghansk biltunnel

Hundratals sitter fast. Lavin stängde in folk i tunnel i Salangpasset i Afghanistan. Minst 17 mindre laviner har hittills noterats i området. 2

SL: "Väldigt beklagligt". Svårt att övervaka tunnelbanespår automatiskt.

Äldste brodern Elm. Foto: Scanpix Äldste brodern Elm.

Målsuccé för David Elm

Spelade 90 minuter. David Elm stod för mål och målgivande pass i segermatchen mot Burnley. 2

Misstanke om tjuvjakt på varg

Höljes i Värmland. Blod, pälsrester, spillning - och skoterspår hittade. 41

Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste. Foto: Alexander von Sydow Tidningen Miljöaktuellt har rankat de 100 miljömäktigaste.

Maria Wetterstrand utsedd till Sveriges miljömäktigaste 2010

Lyft in frågorna. Alliansministrar mindre framgångsrika på årets lista. 62

Teknik

Atomur kan ge bättre GPS

Är dubbelt så exakt som tidigare klockor. Det kan sikt leda till mycket bättre och mer exakta GPS-tjänster.

Dawit Isaak har suttit fängslad
 dagar,  tim,  min och  sek.

Solodans.

På Stan Ett manus och tio koreografer har resulterat i tio solonummer. Nu på Dansens hus. Solodans.

För kalla händer.

För kalla händer. Honnör utan handskar i en timme gav den värnpliktige problem med händerna - nu får han ersättning. 61

Ny Kepler-roman i sommar.

Ny Kepler-roman i sommar. Kommissarie Joona Linna fortsätter lösa mordgåtor. 11

Min vännina ljuger.

Min vännina ljuger. ”Berättar osannolika saker - nu senast om att hon har en dödlig sjukdom.” Psykologen svarar.