På fredagseftermiddagen stoppades flygtrafiken på Arlanda flygplats när belysningen på start- och landningsbanorna oförklarligt slocknade. Sannolikt berodde nedsläckningen på ett mjukvarufel i flygledartornets ljuständningsautomatik.
Vid 16.15-tiden var felet avhjälpt och trafiken kunde stegvis återupptas. Framåt 20–21-tiden väntades flygningarna åter gå som normalt, men det visade sig senare på kvällen att normalläget torde uppnås först framåt lördagsmorgonen.
Stoppet var ett faktum just när mörkret hade inträtt, klockan 14.50.
– Det är helt mörkt ute på banorna. Vi jobbar för fullt med felsökningen, sade Helena Miller, pressansvarig vid Swedavia, bolaget som äger Arlanda och en rad andra svenska flygplatser, till DN.se.
Släckningen innebar att man av säkerhetsskäl tvingades stoppa alla avgångar. Inte heller tilläts anländande plan att landa.
De plan som skulle ha landat på Arlanda omdirigerades till andra flygplatser under det knappt en och en halv timme långa stoppet.
Vid 16.15-tiden meddelade Swedavia på sin hemsida att trafiken återupptagits. Samtidigt påpekade man att förseningar under eftermiddagen och kvällen var något som inte kunde undvikas.
– Just nu är det kö in till Arlanda för ankommande trafik. Tänk dig ett stopp på en bilväg och när det sedan börjar rulla igen, det blir köer, sade Per Fröberg, pressansvarig på Luftfartsverket, till TT vid 16.45-tiden.
Många plan blev stående och fick inte lyfta från andra flygplatser medan stoppet pågick.
– Det är jätteotur att det här inträffar en fredagseftermiddag då vi har en peak-period med väldigt många resenärer.
Fröberg kunde bekräfta att stoppet varade från strax före klockan 15 till klockan 16.15. Han kan inte påminna sig något liknande stopp under sina tolv år på Luftfartsverket.
– Tack och lov är det mycket ovanligt, särskilt under så här lång tid, nästan en och en halv timme, sade han.
Anders Bredfell, presschef vid Swedavia på Arlanda, sade sent på fredagskvällen att belysningsproblemen sannolikt berodde på ett mjukvarufel i den automatik som ska tända upp banorna från flygledartornet. Han uppgav att det finns parallella system för strömförsörjningen av banorna.
– Men uppenbarligen brister det parallella systemet vad gäller automatiken och mjukvaran i tändningen, sade Bredfell.
Detta ska ha varit första gången som felet uppstått och händelsen kommer att utredas. Transportstyrelsen förväntar sig en incidentrapport om det inträffade.