I dag fyller tuben 60 bast. ”Södra tunnelbanan” invigdes den 1 oktober 1950 och gick mellan Hökarängen och Slussen.
I går satte dagens jubilar stockholmarnas tålamod på spel. Ett elfel strandsatte över 100.000 resenärer i flera timmar.
Redan 1933 började staden använda spårvagnar i tunnlar i södra Stockholms förorter. Men principbeslutet om att bygga en riktig tunnelbana togs i fullmäktige 1941. Två år senare påbörjades arbetet.
I dag är tunnelbanan i Stockholm världens 34:e längsta. Det är kanske ingen placering att skryta med, men i förhållande till folkmäng hör stadens tunnelbanenät till världens längre och nu är tunnelbanesystemet 10 mil långt. Den nyaste sträckningen invigdes 1994 och går mellan Bagarmossen och Skarpnäck.
Varje år åker cirka 303 miljoner passagerare med tunnelbanan, det är lika mycket som hela det övriga spårbundna trafiknätet i Sverige.