Det rika snöfallet orsakar att tusentals kubikmeter förorenad snö dumpas i Stockholms vatten i år. Framtida provtagningar ska avgöra om staden får fortsatt dispens att tippa snön i Mälaren och havet.
De halkiga trottoarerna och snömoddiga gatorna har utlöst en omfattande kritik mot snöröjningen i Stockholm. ”Snöröjningen är som ett dåligt skämt den här vintern”, skrev en upprörd läsare i kommentarsfältet till en tidigare artikel på DN.se. Men Ted Ell, avdelningschef på trafikkontoret, menar att man nu har full beredskap inför det närmaste dygnets nederbörd.
– Vi har följt SMHI:s rapporter dagligen och är väl förberedda. Det enda vi inte kan styra är när snön faller. Om det blir oväder mitt under rusningstrafiken så kommer våra fordon inte fortare fram än den övriga trafiken, säger Ted Ell till DN.se.
Efter de akuta insatserna under de första kraftiga snöfallen inleder man kompletteringsarbetet för att upprätthålla framkomligheten runtom i stan.
– Det är naturligtvis viktigast att de samhällsviktiga funktionerna fungerar, att skolor kan hålla öppet och att folk kan ta sig till och från jobbet. Därefter kan man gå in i en fas av kvalitetsförbättrande åtgärder, fortsätter Ted Ell.
Runtomkring i parker och kvarter i Stockholms innerstad och ytterområden har snöhögarna växt till berg under de senaste veckorna. Exempelvis Vinterviken i Hägersten har fungerat som mellandepå för snöröjarna. Den mesta delen av snön tippas i vattnet via fyra sjötippar – i Mälaren vid Norr Mälarstrand och i det bräckta vattnet utanför slussarna vid Blasieholmen, Stadsgården och Värtahamnen.
– Det finns inga andra alternativ än att flytta snön om infrastruktur och kollektivtrafik ska kunna fungera. Och att köra snön längre bort från stan går inte vare sig ur ett kapacitets- eller miljöperspektiv, säger Ted Ell.
Det skulle, menar han, inte vara någon miljömässig vinst att transportera snön längre ut från stan i tunga lastbilar. På Naturskyddsföreningen har man förståelse för problematiken och håller med, till stor del. Trafikexpert Magnus Nilsson menar att det blir allt viktigare att satsa på miljövänliga fordon och försöka minska användningen av dubbdäck:
– Snön som samlas upp innehåller framför allt rester av det som fordonen släpper ifrån sig, bensin och partiklar från asfalten som dubbdäcken river upp. Islossningen och snösmältningen i sig är en chock för många vattendrag. Därför är det naturligtvis inte bra att det här också hamnar i sjöar och grundvatten, säger han.
Naturvårdsverket har gett Stockholms stad en speciell dispens som tillåter en tippning av 600.000 kubikmeter snö i vattnet fram till den 1 maj. Därefter ska man göra provtagningar för att se hur miljön har påverkats. Om man finner skadorna i bottenfaunan och vattnet påtagliga kan Stockholms stad tvingas finna en ny lösning nästa vintersäsong.
– De skulle till exempel kunna ordna uppläggningsplatser där smältvattnet som innehåller föroreningar kan tas om hand. Men hur och var det kan lösas får de ansvariga inom Stockholms stad själva reda ut om provtagningarna kräver det, säger Bo Carlerup, avdelningsdirektör vid Naturvårdsverket.