Två av de tre barn som ramlade ut genom ett fönster på Aspnässkolan i Järfälla i går vårdas för allvarliga skador på intensivvårdsavdelningen på Astrid Lindgrens barnsjukhus, uppger Karolinska universitetssjukhusets presstjänst för DN.se.
Presstjänsten kan i nuläget inte säga om skadorna är livshotande, men uppgav vid 09.30-tiden på tisdagsmorgonen att det är en flicka och en pojke som vårdas på intensivvårdsavdelningen. Även det tredje barnet är kvar på sjukhuset med lindrigare skador.
Enligt de första uppgifterna från Karolinska universitetssjukhuset i går var endast ett av barnen allvarligt skadat. Men efter ytterligare läkarundersökningar på eftermiddagen konstaterade läkarna att två av barnen hade allvarliga skador.
Det var strax efter klockan 13 på måndagen som de tre barnen skadades vid fallolyckan i Järfälla. Enligt polisen lutade sig barnen mot ett fönster i en lokal på övervåningen som plötsligt gick upp och barnen föll tio meter ner mot marken.
Polisen betraktar olyckan som en arbetsplatsolycka och inväntar nu den tekniska undersökningen av olycksplatsen.