Helikopterrånet i Västberga

Två begärs häktade för helikopterrån

Publicerad 2009-11-19 11:07

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Stockholm. De två män som senast greps misstänkta för det uppmärksammade helikopterrånet begärdes på torsdagen häktade.

Häktningsförhandling med männen, 23 respektive 31 år, hålls på fredagsförmiddagen i säkerhetssalen i Södertörns tingsrätt.

Den yngre av dem är tidigare dömd för bland annat grovt bedrägeri och den äldre för grovt narkotikabrott. De är den sjunde respektive åttonde som är frihetsberövade, misstänkta för medverkan i helikoperrånet i Västberga den 23 september. Tre män är släppta på fri fot men fortfarande misstänkta för inblandning i rånet.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Ung man knivskuren i ryggen

På parkeringsplats i Farsta. Mannen, som är i 18-årsåldern, stacks ned med en kniv i samband med ett bråk.

Foto: Janerik Henriksson / Scanpix Le Rouge i Gamla stan är ett säkert kort.

Tio tips inför Alla hjärtans dag

Hur fira Alla hjärtans dag, annat än i stans nöjesliv? Här är På stans tips som (förhoppningsvis) leder till himlastormande kärlek. På stan guidar.

Foto: Alexander Mahmoud

Intern kritik mot S graffitikampanj

Gatukonst. Thomas Rudins (S) engagemang för gatukonsten stimulerar till skadegörelse, tycker tidigare socialborgarrådet Inger Båvner (S).

Klotterpolicy ifrågasatt. Fler politiker har börjat tvivla.

Vem är konstnären? Periskopen gäckar Stockholms gatukonstscen.

Tar Stockholm i för hårt mot graffitimålare?

Foto: Alexander Mahmoud Johnny Ederyd ska få en sexfilig motorväg under sitt vardagrum.

Förbifarten hotar hans villa

”De spelar rysk roulette med mitt hus”. Rakt under Johnny Ederyds villa kommer det att sprängas för en tunnel där Förbifartens trafik ska ledas.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Mer från förstasidan

Foto: Anna-Lena Mattsson Mona Sahlin tjänar mest efter Håkan Juholt.

Löfven får mindre i lön än Juholt fick

Upp i opinionen – ned i lön. DN kan i dag berätta att Stefan Löfven får betydligt mindre i lön än Håkan Juholt som fortfarande är bäst betald inom S.

Så mycket tjänar partiledarna. Reinfeldt i topp, Sjöstedt i botten.

Bo Rothstein: Vänstern måste rannsaka sig

Det räcker inte att oroa sig över högerextremismen utan att bedriva självkritik. Vänstern måste ta itu med sina tabun. Bo Rothstein svarar Maria Sveland.

Foto: Scanpix

Swedbank dubblar aktieutdelningen

Vinsten som väntat. Swedbank planerar för en mer osäker framtid genom att skära ned kostnaderna med en miljard kronor.

Foto: Blend Images / Alamy

Uppdaterade och sömnlösa

Står sociala medier till din tjänst eller är det tvärtom? Ny forskning visar på uppkopplingshetsens baksida. Beroende som liknar alkoholism.

Webb-TV

Keso-cover kan ge en grammis

Gruppen Eratos keso-cover av Robyns låt, Call your girlfriend, har visats mer än 1,5 miljoner gånger på YouTube. Årets innovatör.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.