Bostad Stockholm

Tvillingtorn ska pryda Torsplan

Publicerad 2009-10-06 14:17

Tors torn sedda från torsgatan mot Torsplan.

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Norra stationsområdet ska få en riktig höjdarentré söderifrån. Stadsbyggnadskontoret har ritat om Tors torn som ska byggas vid Torsplan inför torsdagens möte då stadsbyggnadsnämnden ska säga sitt om detaljplanen för Norra stationsområdets första etapp.

Den nya visionen av Tors torn är höga trappstegsformade tvillingtorn. Ett ska rymma ett forskningscentrum, det andra ett hotell. Tornen och området norr om dem blir det absoluta centrumet i Norra stationsområdet med en framtida tunnelbanestation, affärer och en rund publik byggnad som ståtlig punkt till den avlånga park som ska ligga mitt i det nya området, som totalt får omkring 3.500 bostäder.

Den första etappen rymmer 2.500 bostäder och omkring 10.000 arbetsplatser, många av dessa inom sfären högre utbildning och forskning.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Bertil Ericson / Scanpix

Cancervård sämre för fattiga

Orättvis cancervård kostar tusentals liv. Var du bor avgör hur du blir behandlad. Risken att dö i cancer högre i Stockholms fattigaste områden.

Vården kan komma med buss. Politiker om mammografibussar.

Elavbrott skapade kaos i tunnelbanan

Trafiken igång igen. I nästan fem timmar var det stopp i båda riktningarna mellan Zinkensdamm och Midsommarkransen och Örnsberg.

Foto: Scanpix

Få val för unga vuxna

Åldersgränserna på krogen kvar. Att det skulle bli stökigare på krogen är en av anledningarna till att regeringen inte kommer att föreslå ett förbud mot olika åldersgränser.

Vad tycker du om åldersgränserna på krogen?

Foto: Erich Stering

”Vodkabilen” förser unga med sprit

Råfylla för 200 kronor flaskan. Citypolisen spanar sedan i våras mot professionella spritlangare. Via sms beställer ungdomar lågprisvodka.

Foto: Jessica Ritzén

Vem är det som spanar?

Se men inte synas. Först dök ett upp under Klarabergsviadukten. Sedan dess har periskopen blivit flera och gäckar hela gatukonstscenen.

Mer från förstasidan

Grafik: Johan Andersson

Nästan ingen byter bank trots kritiken

Konkurrensen är satt ur spel. 9 av 10 kunder väljer att stanna i sin bank. Konkurrensen är stendöd. Ett faktum bankerna är väl medvetna om.

”Bankmarknaden är ett skämt”. DN:s Virve Hedenborg dömer ut.

Har du bytt bank någon gång?

Foto: Scanpix

Redo att förhandla om kärnkraften

”Viktigt med ett rent bord”. Socialdemokraternas nya ledare Stefan Löfven är beredd att förhandla förutsättningslöst med regeringen.

S vänder upp med Löfven. Väljarundersökning.

Foto: Erich Stering

Svårt få barnomsorg på kvällar trots lag

De som arbetar obekväma tider ökar. Färre än hälften av landets kommuner erbjuder barnomsorg på "ob-tider". Nu lyfts frågan politiskt.

Foto: AP

Robyn blev utan pris på Grammygalan

Brittiska soulpopstjärnan Adeles succé var sexfaldig: Hennes "21" utsågs både till bästa album och bästa popalbum. Adele vann sex stycken.

Iran gav en miljard till Syrien

Biståndspengar. Iran beviljade nyligen en miljard kronor i speciellt bistånd till Syrien, det framgår av en mejlväxling som kommit ut.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.