Mordet i Stureby

Ungdomarna var inte allvarligt psykiskt störda vid mordet på 15-åring

Publicerad 2009-10-23 15:46

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

STOCKHOLM. De två ungdomar som funnits skyldiga till mord och anstiftan till mord på 15-åriga Therese Johansson Rojo led inte av någon allvarlig psykisk störning vid tidpunkten för mordet. Det fastslås i den rättspsykiatriska undersökning som ungdomarna genomgått.

- Det innebär att det inte finns någon förutsättning för rättspsykiatrisk vård och då faller den påföljden, säger kammaråklagare Jakob Holmberg till DN.se.

Han har själv i tingsrätten pläderat för påföljden sluten ungdomsvård i fyra år.

- Det anser jag är rätt påföljd i det här fallet. I teorin finns alternativet fängelse, men man måste ha klart för sig att de här ungdomarna är för unga, de går på högstadiet, säger Jakob Holmberg.

Resultatet av den rättspsykiatriska undersökningen kom på fredagen. Efter flera veckors utredning kunde man alltså fastslå att varken den 16-åriga pojke som fällts för att ha mördat Therese Johansson Rojo, eller den 16 åriga flicka som fällts för anstiftan till mordet, led av allvarlig psykisk störning vid tillfället. Tingsrättsförhandlingarna om påföljdsfrågan fortsätter nu på måndag.

Flickans advokat Jan Karlsson är inte förvånad över utslaget.

- Resultatet var inte någon överraskning för mid del, jag hade inte väntat mig något annat, säger Jan Karlsson, till DN.se.

Vad innebär det här för din klient?

- Eftersom ansvarsfrågan är klar så föreställer jag mig att det tingsrätten nu kommer att fundera över är sluten ungdomsvård och längden på det straffet.

Hur mår din klient idag?

- Det har varit en väldigt lång väntan för henne och för pojken också givetvis. Det är alltid tärande när man vet att man befunnits skyldig till någonting, det blir som att sitta i sträckbänk innan man får något straff eller framförallt innan man får läsa någon dom som förklarar varför man anses skyldig, säger Jan Karlsson.

Redan den sista förhandlingsdagen i Södertörns tingsrätt kom beskedet att ungdomarna är skyldiga till mordet. Bevisningen har till stor del bestått av sms-trafik mellan de båda ungdomarna som tidigare var ett par, liksom av ett antal vittnesmål ur vänskapskretsen.

Enligt åklagaren har den 16-åriga flickan genom hot om att göra slut förmått pojken att mörda Therese Johansson Rojo, som han vid ett tillfälle ska ha kysst. Pojken erkände dråp, men flickan har hela tiden nekat till anklagelserna.

Vid slutpläderingarna vände sig den mördade Therese Johansson Rojos morbror till de båda fällda ungdomarna i ett uttalande från familjen:

"Vi hoppas och tror att ni känner samma smärta som vi. Använd denna smärta till att göra något gott för andra (...) så kan vi åtminstone känna att vår älskade Thereses meningslösa död och förlorade liv ändå har givit mening."

DN.se har även sökt pojkens advokat Claes Borgström för en kommentar.

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Källarbrand – två till sjukhus

Utbröt i källare i Vällingby. Två personer fick föras till sjukhus med rökskador sedan en källarbrand utbrutit i ett flerfamiljshus i Vällingby.

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Många döda får rösta i USA

Nästan 2 miljoner kvar på röstlängderna. Samtidigt är 51 miljoner röstberättigade medborgare försvunna från listorna och kan inte rösta.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.