Trafiken i Stockholm

V kräver folkomröstning om Förbifarten

Publicerad 2009-12-18 14:14

  • Skriv ut
  • Öka textstorlekMinska textstorlek
  • Rätta artikeln

Beslutet om Förbifart Stockholm är så viktigt att stockholmarna själva måste få chansen att tycka till. Det anser Vänsterpartiet som kräver en folkomröstning i frågan.

– Det här är inte ett politiskt beslut av vanlig karaktär. Det är något som är helt avgörande för flera kommande generationer stockholmare och som kommer att få förödande konsekvenser ur såväl ekonomiska som klimatmässiga perspektiv, säger Ann-Margarethe Livh, Vänsterpartistiskt oppositionsborgarråd i Stockholm, till DN.se.

Den 3 september gav regeringen klartecken för Förbifart Stockholm. Med byggstart 2012 beräknas slutnotan närma sig 30 miljarder kronor innan leden står klar 2020. Förbifarten ska gå väster om stan och börja vid E4 i Skärholmen och gå till Häggvik vid E4 i norr. En sträcka på totalt 21 kilometer. Huvuddelen av motorvägen, cirka 17 kilometer, kommer att gå i tunnel under Mälaren och delar av Ekerö. Vänsterpartiet har opponerat sig mot förslaget från första början, och anser att pengarna istället ska satsas på bland annat en utbyggd kollektivtrafik. Ann-Margarethe Livh:

– Det görs fortfarande nya miljökonsekvensbeskrivningar som visar på omfattande komplikationer. Dessutom är inte finansieringen helt klar. Därför är det så oerhört viktigt att stockholmarna ges möjlighet att säga sin åsikt om det här, vi ser att det finns ett brett motstånd i Stockholms stad.

Vilket syfte fyller en folkomröstning när regeringen redan sagt ja?

– Det är inga problem att backa innan man börjat bygga. Vi ser inte det här slaget som förlorat innan spaden sätts i jorden. Om man däremot bygger Förbifarten – då är slaget förlorat både ekonomiskt och miljömässigt.

Regeringen hade utrett flera olika alternativ till Förbifarten i Stockholms län, som om 30 år beräknas ha 600.000 fler invånare än i dag.

– Förbifarten är det enda alternativ som ger tillräcklig kapacitet för att klara trafiken i Stockholmsområdet, sade miljöminister Andreas Carlgren (C), i Regeringskansliet när godkännandet offentliggjordes den 3 september.

Beslutet föranleddes av en intensiv debatt, där bland andra Naturskyddsföreningen sågat förslaget och menat att projektet bryter mot Miljöbalken.

– När Sverige ska övertyga övriga EU-länder om att dramatiskt minska utsläppen av koldioxid fattar man ett beslut som leder till ökade utsläpp, sade organisationens generalsekreterare Svante Axelsson till DN.se den 3 september.

0 . Per sida:

(Vad ar Twingly?)

Visar 1-10 (av totalt 1).

Andra har läst

Nyheter från STHLM

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Polis knivskuren av tolvårig pojke

Förhörs av polis. Två polismän skadades på tisdagen efter att tumult uppstått när de skulle omhänderta en trettonårig pojke i norra Stockholm.

Vet du mer, är du på plats? MMS:a 71222 eller ring 08/738 23 23.

Foto: Bertil Ericson / Scanpix Fler stockholmare väljer att begränsa tillgången till journalen.

Läkarna ser allt – fler låser journalen

Sök för förkylning – visa din abort. 40.000 läkare, sjuksköterskor och annan vårdpersonal kan enkelt ta fram hela din sjukdomshistorik.

Barnmorska: Jag får se saker som är direkt besvärande att känna till.

Hela listan. Se vilka som använder det nya journalsystemet.

Är du rädd för att andra kan läsa dina sjukjournaler?

Lönsamt klaga på ockerhyra

Men få utnyttjar möjligheten. De som anmäler en ockerhyra får nästan alltid rätt i domstol, visar en granskning som Ekot har gjort.

Stockholm ska få ett nytt djursjukhus

”Finns efterfrågan på avancerad sjukvård”. I maj öppnar ett nytt högteknologiskt sjukhus i Danderyd. Men endast hundar och katter är välkomna dit.

Mer från förstasidan

Foto: Scanpix

All busstrafik ställs in efter olyckan

Svårt väglag i Södertälje. En person skadades lindrigt i samband med olyckan mellan två bussar på tisdagskvällen.

Foto: AFP Greklands finansminister Venizelos och premiärminister Papademos.

”Grekiska löften är inte tillräckliga”

Möte med eurozonens finansministrar ställs in. Den grekiska regeringen har inte kommit med tillräckliga löften om besparingar.

EU synar ökade svenska skulder. Fördjupad granskning görs.

Spanska banker nedgraderas. 15 banker berörs – får sänkt betyg.

Foto: Scanpix/DN Maggio fick tre Grammisar och Lykke Li två.

Drottningarna av Grammisgalan

Veronica Maggio vann flest Grammisar. Men det var Lykke Li som plockade hem de tyngsta – årets artist och årets album. Grammisvinnarna.

Keso-cover nominerad till Grammis. Gjorde Robyns ”Call your girlfriend”.

Hör av dig!

Du tipsar – vi granskar. Här kan du som läsare påverka vad vi skriver om.

Mer från DN.se

Bästa nyhetssajt

DN.se prisad. Har utsetts till bästa svenska nyhetssajt av Internetworld.

DN på Facebook

Klicka på gilla-knappen. Få de viktigaste nyheterna direkt i ditt Facebookflöde.